Chińscy nabywcy domów odmawiają płacenia kredytów hipotecznych

Deweloper nie buduje - Chińczyk nie płaci / Fot. H
Deweloper nie buduje - Chińczyk nie płaci / Fot. Hanny Naibaho, Unsplash.com
China Construction Bank, Postal Bank oraz ICBC są narażone na poważne problemy. Nabywcy domów w 22 miastach wstrzymują spłaty kredytów hipotecznych, co może doprowadzić do długów w wysokości 83 mld dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W wielu miejscach w Chinach nabywcy domów odmawiają spłaty kredytów hipotecznych, ponieważ deweloperzy przeciągają projekty budowlane. To eskaluje kryzys na rynku nieruchomości i ryzyko powstawania nieściągalnych długów dla banków. 

Sprawdź: Czy kina są otwarte

Citigroup Inc. podaje w raporcie badawczym, że nabywcy 35 projektów w 22 miastach postanowili przestać spłacać kredyty hipoteczne od 12 lipca br. Powód: opóźnienia w realizacji projektów, ale też spadek cen nieruchomości. 

Odmowy tego rodzaju to groźny sygnał, pokazujący jak burza ogarniająca sektor nieruchomości w Chinach dotyka teraz klasę średnią tego kraju, zagrażając - jak twierdzą autorzy raportu - stabilności społecznej. Chińskie banki, które i tak mają już problemy związane z brakiem płynności deweloperów, muszą teraz przygotować się także na niewypłacalność ze strony nabywców domów. Można więc powiedzieć, że obie strony zaciągały kredyty na nieruchomości i obie nie mogą lub nie chcą ich teraz spłacać. 

Domy są tańsze, ale to niewiele pomaga

Według badań Citigroup średnie ceny nieruchomości w 2022 były średnio o 15% niższe w porównaniu z ostatnimi latami. To jednak niewiele zmienia - klienci i tak mają zbyt mało środków na zakup albo nie chcą spłacać zadłużenia, bo z kolei deweloperzy nie wywiązują się z umowy i nie potrafią realizować prac na czas.

Fala niespłacania kredytów hipotecznych może sięgnąć nawet 83 mld dol.

Zobacz: Nielimitowany płatny urlop

Analitycy podają, że jest to "możliwy do opanowania" problem dla sektora bankowego, niemniej państwowi kredytodawcy, tacy jak China Construction Bank Corp., Postal Savings Bank of China Co. i Industrial & Commercial Bank of China Ltd. mogą mieć stosunkowo dużą ekspozycję na wspomniane kredyty hipoteczne, co może przełożyć się na osłabienie nastrojów inwestorów. Jak dotąd akcje tych banków i tak już zaliczyły spadki, więc teraz bardzo możliwe, że dojdzie do kolejnych wyprzedaży.

Najnowsze doniesienia mają miejsce w czasie, gdy Chiny ciągle zmagają się z ograniczeniami Covid. Niektórzy deweloperzy nie budują nowych nieruchomości, ponieważ nie mogą przez restrykcje związane z pandemią.

ZOBACZ RÓWNIEŻ