CEO Microsoftu: AI to fala tak wielka jak sam internet

Satya Nadella, CEO Microsoftu / Fot. Eric Risberg,
Satya Nadella, CEO Microsoftu / Fot. Eric Risberg, Associated Press
Satya Nadella wierzy, że sztuczna inteligencja odmieni świat i pracę w podobny sposób, jak zrobił to internet.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W 1995 r. współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates, wysłał notatkę, w której nazywał internet "wielką falą", która będzie kluczowa dla każdej części biznesu firmy. Niemal dwa dziesięciolecia później obecny lider Microsoftu, Satya Nadella, powiedział, że wierzy, iż wpływ sztucznej inteligencji będzie równie duży.

"Notatka Billa z 1995 roku... dla mnie wygląda to tak samo" - powiedział Nadella w programie The Circuit With Emily Chang Bloomberga. "Myślę, że to jest równie wielkie".

Microsoft wierzy w OpenAI

Microsoft zainwestował i będzie inwestował kolejne miliardy dolarów w OpenAI, startup, którego technologia generatywnej sztucznej inteligencji wywołała ogromne poruszenie pod koniec zeszłego roku. Gigant z Redmond zobowiązał się na 13 miliardów dol., które przeznaczy w rozwój OpenAI, twórców ChatGPT.

Sojusz Microsoftu z OpenAI ma wielu krytyków. Najgłośniejszy jest Elon Musk, który współzałożył OpenAI z Samem Altmanem, a następnie odszedł od firmy, podając za powód "różnice zdań co do kierunku rozwoju oraz dodanie komercyjnego ramienia". Musk twierdzi też, że OpenAI jest obecnie "efektywnie kontrolowane przez Microsoft".

W odpowiedzi na pytanie o krytykę Muska i możliwość, że Microsoft mógłby nabyć w końcu OpenAI, Sam Altman powiedział: "Firma nie jest na sprzedaż. Nie wiem, jak mogę wyrazić jeszcze jeszcze jaśniej".

Microsoft ma zamiar długoterminowo stawiać na AI

Chociaż Google pozostaje konkurencyjne w dziedzinie AI, Microsoft i OpenAI są uważane za wczesnego lidera. Można powiedzieć, że producent Office'a i Windows wypracował sobie, na razie, bardzo dobrą pozycję w segmencie AI.

Sam Altman z OpenAI twierdzi jednak, że pozycja lidera jest daleka od pewnej. "To nie tylko konkurencyjne środowisko. Myślę, że jest to prawdopodobnie najbardziej konkurencyjne środowisko w technologii w ostatnich latach" - uważa.

Nadella przekonuje z kolei, że prawdziwy wpływ AI na świat pozostaje jeszcze do oceny. "My, w branży technologicznej, jesteśmy klasycznymi ekspertami od nadmuchiwania wszystkiego" - dodał. 

Jego zdaniem na duże zmiany przyjdzie jeszcze poczekać i ciągle jest bardzo wcześnie. Microsoft chce natomiast zapewnić szeroki dostęp do AI dla możliwie wszystkich odbiorców.

Sprawdź też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ