CBA zatrzymało władze Great Private Equity. Klienci firmy stracili ponad 16 mln złotych

CBA
CBA, fot. Adobe Stock
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu dyrektorów firmy Great Private Equity. Jak informuje CBA, doprowadzili oni do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

CBA zatrzymało prezes i wiceprezes spółki, pięciu dyrektorów regionalnych oraz dwóch byłych pracowników spółki. 

Jak podaje instytucja, postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku forex między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie. Klienci spółek lokowali oszczędności w obligacje, które w założeniu miały im przynieść od 8 do 10 procent zysku. W związku z początkową spłatą obligacji, inwestorzy otrzymywali propozycje reinwestycji, w których zysk miał być gwarantowany. Po jakimś czasie przedstawiciele firmy stawali się jednak dla klientów nieuchwytni. Poszczególne osoby straciły w ten sposób od 1 tys. zł do nawet ponad 3,5 mln zł. Tym sposobem co najmniej 152 osoby doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę osób inwestujących oraz prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ