Branża paliwowa: Mamy wystarczającą ilość ropy i paliw

Stacja paliw
Stacja paliw, fot. Shutterstock
Magazyny są pełne. Krajowe zapasy wystarczą na ponad 3 miesiące - informuje w komunikacie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego wraz z Polską Izbą Paliw Płynnych. Jak deklarują organizacje, ropa nadal płynie do Polski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prezentujemy pełny komunikat:

Atak Rosji na Ukrainę odczuły rynki na całym świecie. Obecny niepokój jest wykorzystywany przez spekulantów, którzy chcą nieuczciwie zarobić na tej niepewnej sytuacji. 

Wzmożony popyt na paliwa, w niektórych częściach kraju stwarza dodatkowe wyzwania logistyczne. Wydania z baz paliw zostały zwiększone. Należy jednak uwzględnić indywidualne warunki handlowe każdego z operatorów. 

Nie wszystkie ponadkontraktowe zgłoszenia zapotrzebowania mogły zostać zrealizowane. Koncerny monitorują sytuację i podejmują stosowane działania zaradcze. 

Chcielibyśmy uspokoić i zapewnić, że Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej oraz paliw. Magazyny są pełne. Krajowe zapasy wystarczą na ponad 3 miesiące. Rurociągiem „Przyjaźń” ciągle płynie surowiec, a dzięki naftoportowi jesteśmy w stanie pokryć całe krajowe zapotrzebowanie ropą dostarczaną przez tankowce. 

Rozpowszechnianie informacji na temat masowego braku zaopatrzenia czy dostępności surowców i paliw odbieramy jako działania dezinformacyjne, które mają na celu wywołanie niekontrolowanej paniki wśród kierowców. 

Potępiamy działania niektórych operatorów stacji paliw, którzy wykorzystują trudną sytuację oraz sztucznie zawyżają ceny paliw.

Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, żeby kupować paliwa na zapas. 

Apelujemy o odpowiedzialne podejście do sytuacji.

--

Wczoraj wieczorem podobny komunikat wydały polskie spółki paliwowe:

- PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi, różnorodnymi, źródłami dostaw ropy naftowej - napisano. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ