Bon turystyczny jest niepewny. Będzie poszerzone 500+ na wypoczynek?

bon turystyczny
Ustka, fot. shutterstock.
Branża turystyczna potrzebuje wsparcia w odbudowie po pandemii. Jednak Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki zapowiada, że "Nie będzie nowego bonu turystycznego w dotychczasowej formie".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Branża turystyczna, która nadal stara się odbudować po negatywnych skutkach pandemii, liczy na rządowe wsparcie. Udana stymulacja krajowego ruchu turystycznego to bony turystyczne, które Polacy mogli wykorzystać na wakacje z dziećmi. Taka pomoc spodobała się polskim rodzinom i niewątpliwie przyczyniła się do polepszenia sytuacji branży.

Bon turystyczny niepewny

Wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, przyznał, że obecnie trwają analizy różnych form pomocy. Jednak wykluczył możliwość wprowadzenia nowego bonu turystycznego w takiej formie, jak działał wcześniej. Zamiast tego, rząd rozważa inne metody wsparcia dla branży turystycznej - informuje PAP.

Bon turystyczny, który obowiązywał od sierpnia 2020 roku do marca 2023 roku, był programem jednorazowego wsparcia, w ramach którego rodziny otrzymywały świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Jak relacjonuje portal Bankier.pl bon można było wykorzystać na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju.

Nie będzie bonu turystycznego w dotychczasowej formie

Taka pomoc okazała się sporym wydatkiem dla budżetu państwa. Według danych ZUS, program ten przyczynił się do przeprowadzenia ponad 5,5 miliona transakcji o łącznej wartości prawie 3,2 miliarda złotych. Jak zaznaczył Gut-Mostowy nie ma szans na zainwestowanie w podobny program tak ogromnych środków kolejny raz. 

"Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie" – uciął spekulacje Gut-Mostowy w rozmowie z PAP.

Sam Altman, CEO OpenAI w Warszawie. Transmisja spotkania

Hotelarze apelują o nowe świadczenia

Hotelarze apelują o wprowadzenie nowego świadczenia, które pobudziłoby ruch turystyczny, nawet jeśli oznaczałoby to nieznaczne zwiększenie inflacji. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podkreśla, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że "byłoby to kolejne rozdawnictwo" ale dla biznesów turystycznych taka pomoc jest pilnie potrzebna. 

500 plus poszerzone o wsparcie na wypoczynek

Do sprawy odniósł się także minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk. W rozmowie na antenie Radia RMF24, wskazał, że ewentualne nowe wsparcie dla turystyki mogłoby być rozszerzeniem programu 500 plus o dodatkową kwotę przeznaczoną na wypoczynek.

Biura elastyczne w Warszawie na fali. Uruchomiono Mindspace we wieżowcu Skyliner

ZOBACZ RÓWNIEŻ