Bioceltix rusza z ofertą akcji. Chce pozyskać kapitał 
na budowę wielkoskalowej wytwórni komórek macierzystych

Szefowie Bioceltix: Łukasz Bzdzion i Piotr Wielgus, fot. mat. prasowe
Szefowie Bioceltix: Łukasz Bzdzion i Piotr Wielgus, fot. mat. prasowe
10 czerwca br. zarząd spółki podjął decyzję o wyemitowaniu do 795 tys. akcji zwykłych na okaziciela serii M w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru, ale z zachowaniem prawa pierwszeństwa do objęcia akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy spółki na warunkach określonych w uchwale emisyjnej NWZA z 3 czerwca br. oraz w uchwale zarządu z 10 czerwca br. Cena jednej akcji serii M zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Środki te pozwolą na uruchomienie nowej wytwórni i przemysłową produkcję naszych flagowych produktów: dwóch przeznaczonych dla psów, na osteoartrozę oraz na atopowe zapalenie skóry, i trzeciego przeznaczonego dla koni cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów – tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix. – Moce wytwórcze w naszym istniejącym zakładzie są ograniczone do około 30 tys. dawek terapeutycznych leku na osteoartrozę rocznie. Wystarczą one, żeby przeprowadzić pilotażową sprzedaż naszego pierwszego produktu. Natomiast nowa wytwórnia już w pierwszym roku powinna osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie co najmniej 100 tys. dawek terapeutycznych. Nakłady inwestycyjne na tym etapie szacujemy na ok. 9 mln EUR. Inwestycja jest tak pomyślana, żeby w miarę wzrostu sprzedaży umożliwić dalsze zwiększanie produkcji poprzez zakup kolejnych urządzeń i stopniowe uruchamianie kolejnych modułów inkubacyjnych. Szacujemy, że na zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych o każde kolejne 100 tys. dawek produktu leczniczego na osteoartrozę, potrzebne będą mniejsze nakłady, ok. 1,2 mln zł. Dalsze skalowanie będziemy mogli więc finansować już z przychodów ze sprzedaży pierwszego produktu – dodaje Paweł Wielgus.

Emisja nowych akcji

Bioceltix poinformował, że oferta akcji serii M zostanie przeprowadzona w trybie bezprospektowym i skierowana głównie do profesjonalnych podmiotów. Cena jednej akcji serii M zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu. Emisja jest przeprowadzana z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, przy czym akcjonariusze uprawnieni do udziału w ofercie, posiadający co najmniej 20.650 akcji spółki, czyli ok. 0,5% akcji spółki wg stanu na dzień rejestracji na NWZA, tj. na 18 maja br., będą mieli prawo pierwszeństwa objęcia nowych akcji w liczbie umożliwiającej im utrzymanie dotychczasowego udziału w kapitale zakładowym.

Główni akcjonariusze Bioceltix, wraz z prezesem zarządu, zdecydowali ponadto o przedłużeniu swoich lock-up’ów o kolejne 2 lata, zobowiązując się do nierozporządzania akcjami bez zgody mBanku i Domu Maklerskiego Trigon. Lock-up na akcje Kvarko Group ASI (11,4%) oraz Alternative Solution ASI (6,2%) obowiązuje do 30 listopada 2026 r., natomiast lock-up prezesa Łukasza Bzdziona (8,86%) do 31 maja 2027 r. Jednocześnie sprzedaż swojego pakietu (6,05%) rozważa fundusz Infini ASI, który historycznie jest pierwszym inwestorem finansowym w Bioceltix. Infini zobowiązało się do zawarcia umowy lock-up na pół roku, jeśli sprzeda tylko część posiadanych akcji, lub na 3 miesiące w przypadku całkowitego odstąpienia od sprzedaży jakichkolwiek posiadanych akcji. Sam Bioceltix również zobowiązał się do nieemitowania nowych akcji przez rok.

Harmonogram oferty przewiduje, że budowa księgi popytu potrwa do 12 czerwca br. W tym dniu ustalona powinna być też cena emisyjna, cena sprzedaży akcji oraz ostateczna liczba akcji. Współmenedżerami oferty są mBank S.A. oraz Trigon Dom Maklerski S.A., zaś Dom Maklerski Navigator S.A. pełni rolę współprowadzącego księgę popytu. Doradcą Investor Relations i finansowym spółki jest cc group sp. z o.o.

Strategiczny projekt

W porównaniu do istniejącej, niskoskalowej wytwórni zapewniającej Bioceltix produkcję leków na użytek R&D, badań klinicznych oraz przyszłej sprzedaży pilotażowej, nowa inwestycja pozwoli zwiększyć moce wytwórcze nawet kilkadziesiąt razy. Przyspieszeniu prac nad projektowaniem zakładu towarzyszy rozpoczęta niedawno w Europejskiej Agencji Leków procedura rejestracyjna produktu na osteoartrozę u psów. Po sukcesie badania klinicznego, spółka złożyła wniosek o wydanie pozytywnej rekomendacji dla BCX-CM-J, co powinno doprowadzić do dopuszczenia produktu do obrotu w 2025 r.

– Jesteśmy coraz bliżej rejestracji naszego pierwszego leku i oczekujemy pierwszych przychodów ze sprzedaży już w przyszłym roku. Zakładamy przy tym sprzedaż produktów na rynkach międzynarodowych, a to wymaga bardzo dużych wolumenów, dlatego priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie certyfikowanej produkcji w nowej wytwórni. Planujemy, że nastąpi to w połowie 2026 r. Ta inwestycja pozwoli nam na skokowy wzrost produkcji, a co za tym idzie osiągnięcie odpowiedniej skali biznesu – zaznacza Paweł Wielgus.

W zakładzie o powierzchni ok. 1200 m2 będzie odbywał się kompletny proces wytwarzania produktów leczniczych, od przygotowania materiału źródłowego od dawców poprzez namnażanie komórek macierzystych, aż do magazynowania produktów, wraz z kontrolą jakości i zapleczem analitycznym.

– Pozyskane z aktualnej emisji akcji środki i budowa nowej wytwórni umożliwią nam zajęcie silnej pozycji rynkowej i zbudowanie trwałej przewagi konkurencyjnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nasz zakład będzie największą tego typu wytwórnią komórek macierzystych na świecie – podkreśla Paweł Wielgus. Członek zarządu Bioceltix przypomina, że oprócz emisji akcji, drugim ważnym źródłem finansowania firmy są dotacje: rozwój projektu BCX-CM-AD na atopowe zapalenie skóry u psów o całkowitej wartości ok. 20 mln PLN zostanie wsparty dotacją w kwocie blisko 11 mln PLN w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Z kolei najnowszy, będący w fazie badawczo-rozwojowej produkt leczniczy BCX-CM-Sec na atopowe zapalenie skóry u psów, jest na etapie oceny ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Bioceltix złożył wniosek o dotację jeszcze w IV kwartale 2023 r. i aktualnie oczekuje na rozstrzygnięcie konkursu (projekt o wartości 37 mln PLN, w tym 22 mln PLN dofinansowania).

Globalny potencjał polskiej technologii

Światowy rynek zdrowia zwierząt znajduje się obecnie w trendzie wzrostowym napędzanym fundamentalną zmianą nastawienia ludzi do czworonożnych pupili, a także wzrostem ich liczby. Wśród czworonogów prognozuje się jednocześnie wzrost zachorowalności na choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, takie jak osteoartroza czy atopowe zapalenie skóry, które klasyfikowane są w świecie zwierząt jako choroby cywilizacyjne i wymagają nowoczesnych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych metod leczenia. Leki biologiczne Bioceltix bazujące na komórkach macierzystych, obok działania objawowego wykazują również działanie przyczynowe, a więc uderzają w przyczyny choroby, dzięki czemu mogą stać się bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych, obecnie stosowanych terapii.


Przeczytaj również: Bioceltix rozpoczyna procedurę rejestracyjną leku na osteoartozę u psów. Lek może być w sprzedaży w 2025

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ