Będzie urlop dla przedsiębiorców! Rząd ma projekt ustawy

Donald Tusk
Donald Tusk, fot. shutterstock.
Przedsiębiorcy już niebawem będą mogli liczyć na wakacje składkowe - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, wprowadzenie "wakacji dla przedsiębiorców" pojawiło się w expose premiera Donalda Tuska.

Wakacje składkowe w ZUS

Punkt związany z wprowadzeniem ustawy o wakacjach składkowych dla przedsiębiorców znalazł się na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Zgodnie z deklaracją premiera Donalda Tuska, chodzi o wprowadzenie miesięcznego zwolnienia z konieczności opłacenia składek na ZUS, z wyjątkiem składki zdrowotnej. Nowe przepisy miałyby się znaleźć w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z wakacji skorzystają mali i mikro przedsiębiorcy, czyli osoby zatrudniające do dziewięciu osób oraz samozatrudnieni. W tym momencie wiadomo, że zwolnienie będzie obejmowało jeden miesiąc w ciągu roku i obejmie składki ZUS: składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy z wyłączeniem składki zdrowotnej. Takie zwolnienie będzie można przesłać do ZUS drogą elektroniczną, a wniosek "będzie bardzo prosty do uzupełnienia". Składki za ten miesiąc zostaną sfinansowane z budżetu.

Kiedy wakacje dla przedsiębiorców?

Zgodnie z deklaracją Donalda Tuska, przepisy mogłyby wejść w życie jeszcze w tym roku. Koszt rozwiązania szacowany jest na 1,7 mld złotych w skali roku. Przepisy mają objąć nawet 1,7 mln przedsiębiorców. 

Jak skorzystać z wakacji

Aby skorzystać z rozwiązania, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Przykładowo, jeśli będzie chciał, by to grudzień był miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w listopadzie. Wniosek będzie można złożyć wyłącznie za pomocą profilu teleinformatycznego ZUS w formie dokumentu elektronicznego. Wniosek złożony poza wskazanym okresem czasowym lub gdy dojdzie do zgonu wnioskodawcy przed jego rozpatrzeniem, nie zostanie rozpatrzony. Informacja o tym fakcie będzie dostępna w systemie teleinformatycznym.

Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis.

Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców tzn. do 20. dnia następnego miesiąca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ