Nadchodzi pomoc dla kredytobiorców?

Karty kredytowe
Pomoc dla kredytobiorców ma dotrzeć do najbardziej potrzebujących, fot. shutterstock.
We wtorek 10 maja Rada Ministrów zajmie się programem wsparcia dla kredytobiorców. Na wsparcie liczą Polacy, którzy tracą nadzieję na powrót normalności po kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według informacji, jakich udzielił TVN24 Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów rząd przystępuje do prac nad ustawą zakładającą pomoc dla kredytobiorców. Projekt rozwiązań przygotowało przez Ministerstwo Finansów.

Pomoc dla osób w trudnej sytuacji

Jak zaznaczył Łukasz Schreiber pomoc będzie kierowana przede wszystkim do osób w bardzo trudnej sytuacji np. gdy koszty kredytu wykraczają ponad 50 proc. dochodu lub gdy jedna z osób w gospodarstwie domowym została zwolniona z pracy.

Ze wstępnych deklaracji premiera kredytobiorcy spłacający złotowe kredyty hipoteczne, w takiej sytuacji mogliby liczyć na: trzymiesięczne "wakacje kredytowe"; pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami; wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u; wzmocnienia odporności całego sektora bankowego.

Mateusz Morawiecki, cytowany przez Money.pl, przedstawiał założenia programu pomocowego już wcześniej. Tłumaczył wtedy, że od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u miałyby stosować przejrzysty, bardziej korzystny dla kredytobiorców, wskaźnik oprocentowania kredytów.

Wysokie raty kredytów

O tym, że sytuacja jest fatalna, wie każdy kto odczuł, jak przy ósmej z rzędu, podwyżce stóp procentowych rata kredytu wzrasta i pożera kolejną część pensji. A nasze wynagrodzenia wciąż są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomaga też galopująca inflacja, nad którą rządzący najwyraźniej nie mają kontroli. Rządowe próby jej ograniczenia, według wielu ekonomistów działają wręcz przeciwnie, tylko pogłębiając kryzys. Niski kurs złotego obala tezę obecnego rządu, że wspólna waluta Euro jest nam niepotrzebna. Jednak Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie wini za inflację Władymira Putina i wojnę w Ukrainie. W komentarzach ekspertów nie brakuje opinii, że w ten sposób partia Jarosława Kaczyńskiego zasłania nieudolność własnych urzędników.

Sprawdź ostatnie podwyżki stóp procentowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY