Płaca minimalna w 2024 r. wyniesie 4254 zł

pensja minimalna
Fot. shutterstock.
Zgodnie z prognozami ekonomistów, płaca minimalna wzrośnie w 2024 r. o 654,40 złotych. Powód tak dużej podwyżki - inflacja.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Płaca minimalna w Polsce, czyli najniższa kwota, jaką pracodawca musi zapłacić swojemu pracownikowi za pracę, ma wzrosnąć rekordowo od stycznia 2024 roku. Według planów, minimalna stawka godzinowa wyniesie co najmniej 27,80 złotych. Taki wzrost jest związany z dużą inflacją, która panuje w Polsce nieprzerwanie od przeszło 1,5 roku.

Rekord podwyżki najniższej krajowej pensji

Obecnie minimalna płaca w Polsce wynosi 3490 złotych. Jednak już od lipca 2023 roku zostanie podniesiona do kwoty 3600 złotych. Mimo to, największa podwyżka odbędzie się w styczniu 2024 roku. Jak wskazuje portal Bankier.pl zgodnie z prognozami ekonomistów, płaca minimalna wzrośnie wtedy o 654,40 złotych, co da kwotę 4254,40 złotych miesięcznie.

Rekordowa podwyżka najniższej krajowej wywoła zwolnienia?

Tak znaczna podwyżka płacy minimalnej wywołuje wiele emocji i kontrowersji. Jedni uważają, że jest to korzystne rozwiązanie dla pracowników, którzy otrzymają wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Inni obawiają się, że taka podwyżka wpłynie negatywnie na sytuację gospodarczą kraju i skłoni pracodawców do zwalniania pracowników.

Poczta Polska: 350 mln inwestycji w logistykę. Będą nowe rozwiązania dla e-commerce

Kolejne dwie podwyżki płacy minimalnej

Nie ulega jednak wątpliwości, że planowana podwyżka płacy minimalnej wynika z konieczności uwzględnienia inflacji. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2023-2026 przewiduje mechanizm ustalania płacy minimalnej, który opiera się na niedoszacowanej inflacji. Dlatego też w przyszłym roku, w związku z prognozowaną wysoką inflacją, może być konieczna kolejna podwyżka płacy minimalnej, również w styczniu i w lipcu.

Według danych GUS wynagrodzenie minimalne w Polsce otrzymuje 1,5 mln pracowników. Stanowi to ok. 13 proc. ogółu zatrudnionych. Jednak należy pamiętać, że kolejną ogromną grupę stanowią pracownicy zarabiający niewiele powyżej najniższej krajowej, także znajdujący się w grupie osób ekonomicznie wykluczonych.

Płaca minimalna jest jednym z elementów gospodarki, który wpływa na sytuację finansową pracowników, a także na kondycję przedsiębiorstw i całego rynku. Przedsiębiorcy zmuszeni do podnoszenia pensji, będą najprawdopodobniej szukać dodatkowych środków na wyższe wypłaty poprzez podniesienie cen produktów i usług.

Twórca Foodsi, Mateusz Kowalczyk. Odsłaniamy jego tajemnice w ramach cyklu Poza biznesem

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ