Amazon zwalnia przeszło 18 tys. osób

amazon
Fot. shutterstock.
To największe w historii firmy zwolnienia grupowe. Redukcja etatów jest o 80 proc. większa niż wcześniej zakładana.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeszcze pod koniec grudnia 2022 r. Amazon zapowiadał cięcia w handlu detalicznym i zasobach ludzkich. Amerykański gigant szacował, że rozwiąże umowę z 10 tysiącami pracowników. Choć już wtedy te deklaracje wzbudziły strach wśród kadry Amazona, sytuacja okazała się jeszcze bardziej niestabilna.

Prawdziwie grupowe zwolnienia

Agencja Bloomberga poinformowała o zmianie planów firmy Jefa Bezosa i decyzji, według której Amazon zwolni przeszło 18 tys. osób. Tym samym będzie to największa w historii firmy redukcja etatów.

"The New York Times" zapowiadał, że Amazon wraz z rozpoczęciem nowego roku zlikwiduje w trybie natychmiastowym 10 tys. stanowisk korporacyjnych i technologicznych. Według Reutersa przed końcem 2022 r. dla Amazona pracowało około 1,6 mln ludzi.

1 proc. pracowników do zwolnienia

- Amazon przetrwał w przeszłości niepewne i trudne gospodarki i nadal będziemy to robić - deklarował dyrektor generalny Andy Jassy, który w notatce dla personelu ogłosił redukcję zatrudnienia w granicach około 1 proc. pracowników. - Zmiany te pomogą nam wykorzystać nasze długoterminowe możliwości przy silniejszej strukturze kosztów - zapewnił.

Giganci oszczędzają na pracownikach

Agencja Bloomberga zwraca uwagę na obecny kryzys w branży technologicznej. Niedawno inny gigant Salesforce Inc. Poinformował o redukcji około 10 proc. pracowników i zmniejszeniu posiadanych nieruchomości. Oszczędności na pracownikach szuka też Meta (Facebook, Insagram), która w listopadzie 2022 r. opublikowała informacje o planowanych zwolnieniach grupowych – z etatem pożegna się tam nawet 11 tys. pracowników. Natomiast Elon Musk, właściciel Twittera mówił o redukcji 4 tys. stanowisk tej platformy.

Czytaj dalej: Praca w finansach: duża pensja i extradepresja

ZOBACZ RÓWNIEŻ