4 miliony na system detekcji pożarów. Polska firma z pieniędzmi od inwestorów

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Polska spółka SmokeD pozyskała 4 mln zł od funduszu KnowledgeHub na rozwój technologii do wykrywania pożarów lasów. Zebrane środki w ramach rundy seed zostaną przeznaczone na usprawnienie inteligentnych detektorów oraz testy systemu w krajach, w których ogień stanowi zagrożenie dla przyrody i mieszkańców, np. w USA, Australii czy Indonezji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rozwiązanie, nad którym pracuje zespół SmokeD to połączenie autorskiego detektora oraz oprogramowania ze sztuczną inteligencją, które jest w stanie wykryć pożar z odległości do 15 km w ciągu 10 minut od jego powstania. To samo oprogramowanie automatycznie informuje mieszkańców oraz straż pożarną o powstającym zagrożeniu. Dzięki temu pożar jest wykrywany w momencie, kiedy jest wciąż stosunkowo niewielki i możliwy do ugaszenia.

- Ocieplenie klimatu sprzyja powstawaniu pożarów w miejscach, które do tej pory nie były szczególnie narażone. Cieszymy się, że rozwijając nasz produkt, bierzemy aktywny udział w walce z tym zagrożeniem. Mamy misję i widzimy głęboki sens naszej pracy, a inwestycja KnowledgeHub jeszcze bardziej nas w tym utwierdza – mówi Artur Matuszczak, założyciel i CEO w SmokeD.

- Dotychczas produkt był tworzony w ramach spółki Taxus IT, co pozwoliło nam skupić się na budowaniu technologii i wdrażaniu jej w Polsce. Teraz, kiedy zaczęliśmy współpracę z funduszem VC, rozwiniemy nasz system i skupimy się na ekspansji międzynarodowej – dodaje. 

- Inwestycja w SmokeD to nie tylko inwestycja w wyjątkową w skali świata technologię, ale również szansa na rozwiązanie globalnego problemu niezwykle istotnego z perspektywy ekologicznej. Cieszymy się, że jako fundusz możemy wspierać polskie przedsiębiorstwa, które angażują się w rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych i mają pozytywny wpływ na życie ludzi i środowisko. Mam nadzieję, że nasze środki ułatwią realizację ambitnych celów zespołu – skomentował Krzysztof Pudlak, Partner KnowledgeHub. 

 KnowledgeHub to fundusz venture capital, który inwestuje w startupy, będące w początkowej fazie rozwoju. Skupia się głównie na obszarze MarTech, FinTech, DeepTech. KnowledgeHub wspiera projekty, wykorzystujące unikalne technologie z globalnym potencjałem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ