VIII Festiwal Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur już za nami

Laureaci konkursu Pro Warmia Mazury 2018. Fot. Materiały prasowe
Laureaci konkursu Pro Warmia Mazury 2018. Fot. Materiały prasowe 45
Dobiegła końca VIII edycja Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur, organizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W Ośrodku Wypoczynkowym nad jeziorem Wielkie Partęczyny w gminie Kurzętnik zjawili się przedstawiciele samorządów z

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dobiegła końca VIII edycja Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur, organizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W Ośrodku Wypoczynkowym nad jeziorem Wielkie Partęczyny w gminie Kurzętnik zjawili się przedstawiciele samorządów z całego województwa, instytucji otoczenia biznesu oraz firm.

Pierwszy dzień festiwalu otworzyły prelekcje specjalistów z zakresu ekonomii i marketingu miejsc. Dr Marcin Bogdański z Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mówił o szansach na rozwój specjalnych stref ekonomicznych, które generują wzrost gospodarczy w wielu wymiarach – wpływając na spadek bezrobocia, wzrost płac oraz wzrost przychodów do budżetu. Z kolei dr Warżała przybliżył wynikające z nowelizacji przepisów zmiany dotyczące funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Zmiany te dotyczą zachęt inwestycyjnych – zwolnień podatkowych, zachowania nabytych praw aż do 2026 r. oraz narzędzi pozwalających na stworzenie własnego planu rozwoju inwestycji.

Po uroczystym otwarciu festiwalu przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina głos zabrał wójt gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski. Z entuzjazmem uczestników spotkały się prezentacje dobrych praktyk, prowadzone przez przedsiębiorców. Bezkonkurencyjny duet Michał Bartoszewicz i Rafał Radzymiński, czyli twórcy i wydawcy magazynu „Made in Warmia & Mazury”, inspirował słuchaczy do tworzenia unikatowych marek bazujących na marce regionu. Wojciech Śmieszek, prezes Polskiej Izby Turystyki Oddziału Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i współwłaściciel biura podróży Szarpie Travel, opowiedział o swoim ponad 20-letnim doświadczeniu w rozwijaniu przedsiębiorstwa turystycznego.

Nowością festiwalu w stosunku do wcześniejszych edycji były wizyty studyjne w przedsiębiorstwach i instytucjach działających w gminie Kurzętnik.

Ostatnim merytorycznym punktem programu pierwszego dnia festiwalu był panel dyskusyjny z udziałem naukowców, przedsiębiorców i ekspertów z instytucji otoczenia biznesu. Panel prowadził jak zawsze dociekliwy Adam Mikołajczyk – międzynarodowy ekspert marketingu terytorialnego, prezes zarządu Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc.

Ukoronowaniem dnia była uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu Pro Warmia Mazury 2018. Ideą konkursu jest podnoszenie standardów działań marketingowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz wzrostu atrakcyjności oraz poprawy wizerunku województwa. Wyróżnienie w kategorii promocja ogólna otrzymała gmina Susz za projekt „Susz Triathlon 2018”, nagrodę główną w tej kategorii odebrało miasto Giżycko za projekt „Operacja Boyen Giżycko 2018”. W kategorii promocja gospodarcza jury przyznało tylko nagrodę główną, którą otrzymała gmina Ryn za projekt „Rewitalizacja przestrzeni publicznej poprzez stworzenie placów ze strefą zieleni i małej architektury w obszarze nabrzeża Jeziora Ryńskiego”.

Drugiego dnia uczestnicy festiwalu wzięli udział w warsztatach kompetencyjnych. Podczas pierwszego warsztatu Adam Mikołajczyk podzielił się swoją wiedzą dotyczącą content marketingu i promowania marki regionu w mediach społecznościowych, a uczestnicy zaprojektowali kampanie promocyjne adresowane do turystów inwestorów oraz potencjalnych mieszkańców, profilując odpowiednio komunikaty. Prowadząca drugi warsztat Anna Sapieha – wieloletnia dziennikarka i specjalistka od public relations, zaś dziś ekspert ds. promocji w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi – przybliżyła uczestnikom zasady budowania strategii marketingu terytorialnego w skali miasta, gminy i regionu, pozwalające skutecznie pozyskać turystów i inwestorów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ