Zarabiasz za granicą? Niebawem możesz zapłacić wyższy podatek

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Rząd zamierza zlikwidować ulgę abolicyjną. Powstał już projekt ustawy, która doprowadzi do tego, że zarabiając np. w Wielkiej Brytanii będzie trzeba zapłacić wyższy podatek dochodowy w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Likwidacja ulgi sprawi, że osoby zarabiające poza granicami kraju będą musiały zapłacić różnicę między polskim podatkiem dochodowym a tym, który płaci się w miejscu, w którym się zarabia. Przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku. 

Zmiana ta będzie niekorzystna dla osób, które zarabiają w krajach, w których podatek dochodowy jest niższy, niż w Polsce (polscy rezydenci podatkowi), np. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Irlandii, Izraelu, Słowacji, czy Danii. Dzięki tym zmianom do budżetu wpłynie około 210 mln złotych rocznie. Obecnie z ulgi korzysta 67 tys. osób. 

Wyższą daninę zapłacą osoby, które mimo, że zarabiają poza granicami Polski, to na terenie kraju przebywają co najmniej 183 dni w roku podatkowym i posiadają tu ośrodek interesów życiowych. Rząd wprowadzi także kwotę wolną od podatku, która wynosi 8 tys. złotych. 

Zmiana nie obejmie Polaków, którzy zarabiają w Hiszpanii, Francji czy Niemczech.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY