Wyniki finansowe Pepco Group: turbulencje giganta mimo rekordowego roku?

pepco
Fot. shutterstock.
Zmierzch giganta czy chwilowe potknięcie? Grupa Pepco prezentuje wyniki obrotowe za miniony rok: "Sytuacja handlowa na rynkach uległa znacznemu pogorszeniu".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pepco Group, znane z sieci sklepów Pepco oraz Poundland (do której należy także sieć Dealz), odnotowało solidny wzrost przychodów na przestrzeni ostatniego roku obrotowego, mimo wyzwań rynkowych. Rocznie, przychody zwiększyły się o 17,7% (po stałym kursie wymiany walut), osiągając wartość 5,64 mld euro. Jednak jak podkreśla firma, wyniki nie były tak świetne, jak można by się było spodziewać.

Wyniki finansowe Pepco Group: turbulencje giganta mimo rekordowego roku?

W czwartym kwartale przychody Grupy osiągnęły 1,44 mld euro, co oznacza wzrost o 12,5% w stosunku rocznym. Jednak wzrost w warunkach porównywalnych był znacznie niższy, wynoszący zaledwie 0,2%. Analizując dane pod kątem poszczególnych marek wchodzących w skład grupy:

Pepco w czwartym kwartale wygenerowało 864 mln euro obrotu, z rocznym wzrostem o 12,6% i spadkiem o 2,4% w warunkach porównywalnych.

Z kolei Grupa Poundland (w tym Dealz) miała obroty na poziomie 577 mln euro w Q4, co przekłada się na roczny wzrost o 12,4% - przypomina portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jak być kreatywnym i wspierać kreatywność u innych. 5 zasad, które ci w tym pomogą

Rekordowy rozwój sieci sklepów Pepco

Mimo wyzwań rynkowych, Grupa Pepco kontynuowała ekspansję. Na koniec roku obrotowego firma dysponowała ogromną siecią 4629 sklepów. Co więcej, Grupa przewyższyła swoje własne plany otwarcia nowych placówek. Szczególnie istotny dla Polski jest rozwój sieci Dealz, która w ciągu ostatniego kwartału otworzyła aż 48 nowych sklepów na naszym rynku.

Andy Bond, executive chair Grupy Pepco, podkreślił mieszane wyniki Grupy w minionym roku. "Otworzyliśmy rekordową liczbę nowych sklepów i osiągnęliśmy silny dwucyfrowy wzrost przychodów", informował Bond, cytowany przez portal wiadomoscihandlowe.pl. Jednak przyznał, że Grupa doświadczyła trudności handlowych, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zmiany personalne w reakcji na wyniki

Ze względu na wyniki nie spełniające oczekiwań, w Grupie Pepco doszło do znaczących zmian kadrowych. Anand Patel ustąpił ze stanowiska dyrektora zarządzającego Pepco, a jego miejsce zajął Barry Williams. Wcześniej, CEO Grupy, Trevor Masters, został zastąpiony przez Andy'ego Bonda. Widać więc determinację firmy do wprowadzenia zmian, które pozwolą na skuteczniejsze działanie w przyszłości.

Czekamy na dalsze kroki firmy w obliczu nowych wyzwań rynkowych.

Robert Makłowicz wkracza w biznes. "Nie tęsknię za telewizją, mentalnie czuję się młodszy" [WYWIAD]

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X