Ulga IP Box. Podsumowanie dwóch lat funkcjonowania [WEBINAR]

Webinar. Ulga Innovation Box
Webinar. Ulga Innovation Box
Mimo, że do tej pory ulga IP Box nie przekonała do siebie zbyt wielu polskich przedsiębiorców, to nadchodzące zmiany w prawie mogą to zmienić – uważają uczestnicy webinaru zorganizowanego przez My Company Polska.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ulga IP Box miała doprowadzić do wsparcia innowacyjności w polskich firmach. Przepisy weszły w życie w 2019 roku, a ich skutkiem miało być nie tylko wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach, ale także np. „powrót” do Polski innowacyjnych firm, które ze względu na kwestie podatkowe wybrały inne kraje do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy ulga IP Box spełniła pokładane w niej nadzieje?

IP Box po dwóch latach

Jak powiedziała Katarzyna Adamowicz, dyrektor działu TAX w KR Group, w 2019 r. z ulgi skorzystało 1,9 tys. firm, w tym zaledwie 59 podatników CIT. Dzięki zastosowaniu ulgi firmy zanotowały oszczędności na poziomie nieco ponad  140 mln złotych, przy czym sami podatnicy CIT wygenerowali oszczędność podatkową o wartości blisko 60 mln złotych.

Oznacza to, że zaledwie 3 proc. wszystkich beneficjentów ulgi IP Box otrzymało niemal  40 proc. wszystkich oszczędności z tytułu ulgi. – Ten wynik nie powinien dziwić, bo podobne rezultaty miało wdrożenie ulgi w innych krajach, takich jak np. Wielka Brytania – dodała Katarzyna Adamowicz. 

Aż 90 proc. wszystkich podatników, którzy w 2019 r. skorzystało z Innovation Box, reprezentuje branżę IT i ICT. Oprócz tego z ulgi skorzystały m.in. przedsiębiorstwa z branży biotechnologii czy farmacji, elektroniki oraz przemysłu i automotive. 

Ekspertka przeanalizowała także kilkanaście spółek z branży game development, które skorzystały bądź zamierzają skorzystać z ulgi. Z tego ćwiczenia wnika, aż 40 mln złotych oszczędności wygenerowały zaledwie cztery firmy gamingowe – CD Projekt, Playway, Ten Square Games oraz 11 Bit Studios.

Jeśli chodzi o dane za 2020 r. to na nie trzeba będzie jeszcze kilka miesięcy poczekać – ulga ma charakter roczny, a biorąc pod uwagę przesunięcie terminu do złożenia rocznego zeznania CIT, Ministerstwo zacznie analizować dane dopiero w drugiej połowie 2021 r.

Dlaczego nie korzystamy z ulgi?

Zdaniem Katarzyny Adamowicz głównym problemem jest dość krótki czas istnienia ulgi. – Ci podatnicy, którzy skorzystali z IP Box, musieli wykazać się odwagą. W czasie, gdy podejmowali decyzję o skorzystaniu z ulgi nie było interpretacji indywidualnych, wyroków sądów administracyjnych ani doświadczeń ze stosowania ulgi przez organy podatkowe, które mogłyby pomóc w prawidłowym stosowaniu przepisów – dodała.

Inne problemy wskazane przez ekspertkę to m.in. brak wiedzy na temat ulgi oraz brak ugruntowanej praktyki odnośnie sposobów na jej rozliczania. Obawy budziły także spore niejasności wobec przepisów podatkowych.

Podobne stanowisko zaprezentował Kamil Rybikowski, radca w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców: – Problemów jest kilka. Ulga jest stosunkowo nowa, ale wydaje mi się, że większym kłopotem jest konieczność uzyskania interpretacji ministerstwa finansów oraz obawa, czy ktoś w ogóle może z niej korzystać czy też nie. W przypadku korzystania z 9 proc. podatku CIT ktoś może uznać, że skorzystanie z ulgi przyniesie mu więcej problemów i być może będzie musiał oddać pieniądze. To realne obawy, które spowodowały, że te liczby na kolana nie rzucają - powiedział.

Czas na zmiany!

Zdaniem uczestników webinaru sytuacja już niebawem może się zmienić. Po pierwsze ulga jest już z nami od dwóch lat – a doświadczenia funkcjonowania innej ulgi dla innowatorów, tj. ulgi B+R, pokazują, że wraz z upływem kolejnych lat od wdrożenia nowych przepisów rośnie liczba korzystających z ulgi. Po drugie, a może nawet przede wszystkim, nadchodząca reforma podatkowa może przekonać przedsiębiorców do skorzystania z 5 proc. stawki podatku. Do zwiększenia zainteresowania ulgą zapewne przyczyni się także projektowane umożliwienie łącznego rozliczania ulgi IP Box oraz ulgi  B+R, przy czym wciąż nieznane są szczegóły tego rozwiązania. 

– Jeśli zmiany podatkowe wejdą w życie w zapowiadanym kształcie to, mimo iż będzie trzeba płacić wyższą składkę zdrowotną bez możliwości odliczenia jej od podatku, to skorzystanie z ulgi IP Box wciąż będzie opłacalne. Zamiast opodatkowywać dochód stawką 19 proc., można będzie zastosować stawkę obniżoną w wysokości 5 proc. To korzyść, która pozwoli zniwelować skutki reformy, ale należy pamiętać, że z tej ulgi mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy wytwarzają kwalifikowane prawa do własności intelektualnej i je komercjalizują – tłumaczyła reprezentantka KR Group. 

– Jeśli rozwiązania ogłoszone podczas konferencji programowej wejdą w życie, na pewno wielu doradców podatkowych będzie głowić się, jak optymalizować rozliczenia podatkowe swoich klientów. Faktycznie, ulga IP Box może być ciekawą propozycją, która do tej pory – z różnych względów – specjalnie atrakcyjna z powodu np. trudności w zrozumieniu czy nieznajomości przepisów lub obaw przed kontrolami, nie była, ale teraz to się może zmienić – dodał Kamil Rybikowski.

Uczestnicy webinaru odpowiedzieli także na liczne pytania ze strony osób zapisanych na wydarzenie. Goście pytali m.in. o możliwość łącznego rozliczania ulgi IP Box i B+R czy też o możliwość rozliczania projektów, które zrealizowano przed wejściem w życie ulgi. Uczestnicy rozmawiali także o wskaźniku nexus, który pozwala na wyliczenie, jaka wartość dochodu z komercjalizacji kwalifikowanego IP będzie korzystała z niższego opodatkowania. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY