Kayah rozstaje się z managerem i wspólnikiem. Wiemy, co dalej z Kayaxem

Kayah, fot. Wojciech Pędzich, Wikimedia Commons, lic. CC-BY 4.0
Kayah, fot. Wojciech Pędzich, Wikimedia Commons, lic. CC-BY 4.0 / Kayah to artystka, która łączy muzykę pop z folkową i etniczną.
Kayah rozstaje się z głównym wspólnikiem - Tomaszem Grewińskim, z którym 23 lata temu, założyła prężnie działającą wytwórnię Kayax. Oświadczenie artystki w tej sprawie może zapowiadać prawną batalię.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kayah, ikona polskiej sceny muzycznej, ogłosiła znaczącą zmianę w swojej karierze. Od 2 stycznia 2024 roku, wokalistka zakończyła swoją długoletnią współpracę menadżerską z Tomaszem Grewińskim, współzałożycielem i dotychczasowym partnerem w Kayax.

Kayah rezygnuje ze współpracy ze współzałożycielem Kayax

Kayah jest wybitną postacią polskiej kultury nie tylko przez swój talent muzyczny, ale i umiejętności menadżerskie. Jej firma kreuje najpopularniejszych artystów w kraju. Jak wyjaśnia Onet, obecnie pod szyldem Kayax działają dwie spółki — wytwórnia płytowa Kayax Production & Publishing Sp. z o.o. oraz managerska Kayax Tomasz Grewiński. Z oświadczenia Kayah dowiadujemy się, że wokalistka wypowiada współpracę z Tomaszem Grewińskim w ramach tej drugiej części działalności Kayax.

"Od dnia 2 stycznia 2024 r. wszelkie moje działania artystyczne prowadziła będzie firma ArtRooijens. W sprawach współpracy uprzejmie informuję więc o kontakt wyłącznie z ArtRooijens pod adresem mailowym: [email protected]" — czytamy w oświadczeniu artystki.

Spółka ArtRooijens należy do Kayah i to do niej powinny zgłaszać się osoby, które chcą zaprosić piosenkarkę do współpracy np. w ramach organizacji jej koncertu. Nazwa spółki nawiązuje do nazwiska Kayah - pod pseudonimem artystycznym kryje się bowiem Katarzyna Rooijens (z domu Szczot).

Oto 25 najchętniej czytanych tekstów w 2023 roku

Kayah nie rozstaje się z wytwórnią Kayax

Z obecnie dostępnych informacji nie wynika natomiast, że Kayah opuszcza wytwórnię płytową Kayax Production & Publishing Sp. z o.o. co powielają media, nazywając oświadczenie artystki "końcem jej współpracy z Kayaxem". Oświadczenie dotyczy jedynie rozstania gwiazdy z jej managerem.

Założona w 2001 roku przez Kayah i Tomasza "Tomika" Grewińskiego, firma Kayax szybko zyskała status jednej z najbardziej wpływowych wytwórni i agencji koncertowych na polskim rynku muzycznym. Siedziba firmy, mieszcząca się przy ul. Obrońców 2B w Warszawie, stała się symbolem nowoczesnego podejścia do produkcji i promocji muzyki w Polsce.Od początku swojej działalności wytwórnia Kayax była odpowiedzią na potrzebę tworzenia muzyki w sposób niezależny z szacunkiem dla sztuki i tworzących ją artystów. Kayah wyrażając swoje aspiracje jako wydawcy, podkreślała chęć współpracy z artystami inteligentnymi i poszukującymi, co miało przeciwstawić się komercyjnym trendom rynkowym. Oferta wytwórni musiała być uczciwa, gdyż obecnie pod skrzydłami Kayaxu płyty wydają najważniejsze postaci krajowego rynku muzycznego. To m.in. Katarzyna Nosowska, Monika Brodka, Karaś/Rogucki, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, Mery Spolsky, Artur Rojek, Natalia Przybysz, Smolik czy The Dumplings.

Oświadczenie tego typu to ostateczność

Oświadczenie wokalistki, opublikowane na profilach jej mediów społecznościowych, napisane formalnym językiem wywołało poruszenie w mediach. Konieczność jego opublikowania może być równoznaczna z tym, że dwójce współpracowników nie udało się dogadać między sobą. Publikowanie pism o zerwaniu współpracy to w biznesie ostateczność. Zazwyczaj wskazuje początek prawnej batalii.

W swoim oświadczeniu Kayah podkreśla również, że liczy na profesjonalne zakończenie wcześniej zaplanowanych koncertów i działań, które zostały umówione przez Tomasza Grewińskiego.

Żeby być aniołem, trzeba mieć charakter. Wywiad z Sebastianem Kulczykiem i Dariuszem Żukiem

Kayah MTV Unplugged

Niepowtarzalne wykonania Kayah zdobyły uznanie publiczności na przestrzeni ostatnich dekad. Największą sławę zapewnił jej album Kayah&Bregovic (1999 r.). Wielu Polaków jest w stanie zaśpiewać z pamięci niemal wszystkie utwory z tej płyty. Po 20 latach od wydania płyty artyści zorganizowali trasę koncertową, która szybko okazała się jedną z najwazniejszych imprez muzycznych w Polsce. Kayah poszukiwała folkowych ścieżek dla swoich płyt przez całą karierę. Po bałkańskich rytmach warto wyróżnić jej płytę Transoriental Orchestra, gdzie wokalistka skupiła się na muzyce i kulturze żydowskiej. Niezapomnianym albumem jest także zapis koncertu Kayah MTV Unplugged, wydanego 23 marca 2007 roku. Nagranie z udziałem Kayah było pierwszym tego typu występem w Polsce. Album osiągnął 4. miejsce na liście sprzedaży OLiS i w lipcu 2007 roku pokrył się złotem za sprzedaż ponad 15 tysięcy egzemplarzy. Jednocześnie był to pierwszy krążek artystki wydany przez jej własną wytwórnię Kayax. Zapis pierwszego polskiego koncertu z serii MTV Unplugged odbył się 28 listopada 2006 roku w łódzkim studio filmowym TOYA.

Kayah zadebiutowała fonograficznie w 1988 singlem „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah (1988), który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała po wydaniu kolejnego albumu pt. Kamień z 1995, który był jej pierwszym, w pełni autorskim dziełem. W kolejnych latach wydała jeszcze 11 albumów: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999, nagrany z Goranem Bregoviciem), JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem (2010, z Renatą Przemyk), Kayah & Royal Quartet (2010, z Royal String Quartet), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Do jej największych przebojów należą piosenki, takie jak „Fleciki”, „Na językach”, „Supermenka”, „Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”, „Testosteron”, „Prócz ciebie, nic”, „Za późno”, „Po co” i „Ramię w ramię”. Trzy wydane przez nią płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i osiem złotych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ