Scanway będzie monitorować z Koreańczykami metan w kosmosie. Spółka podpisała umowę o wartości 1,7 mln euro

Polski startup Scanway i koreański Nara Space Technology.
Polski startup Scanway i koreański Nara Space Technology.
Scanway podpisał umow o wartości 1,7 mln euro z koreańską firmą Nara Space Technology. Polska spółka wyposaży satelitę demonstracyjnego w ładunek obserwacyjny w ramach projektu NarSha – pierwszej koreańskiej konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inicjatorzy projektu chcą zbudować konstelację co najmniej kilkunastu satelitów, które będą częścią globalnej infrastruktury monitoringu punktowych źródeł metanu. Obserwacje będą odbywać się w czasie zbliżonym do rzeczywistego i z rozdzielczością przestrzenną na poziomie lokalnym. 

Jak będzie wyglądać mikrosatelita? 

Mikrosatelita K3M będzie wyposażony w instrument optyczny do wykrywania smug metanu w paśmie widzialnym (VIS), bliskiej podczerwieni (NIR) oraz krótkofalowej podczerwieni (SWIR). Rozdzielczość spektralna instrumentu obrazującego ma wynieść nawet poniżej 1 nanometra, a minimalna rozdzielczość przestrzenna (GSD) na wysokości 500 km to 30 metrów. Satelita będzie również wyposażony w komputer pokładowy australijskiej firmy AICRAFT, z którą Scanway podpisał porozumienie o współpracy w 2023 roku. Masa satelity wyniesie minimum 32 kg, a rozmiar to 16U, czyli składać będzie się z 16 kostek o wymiarach 10 cm x 10 cm x 11,35 cm.

– Projekt NarSha jest dla nas nie tylko otwarciem nowego i perspektywicznego rynku, ale również dużym wyzwaniem inżynierskim z możliwością poszerzenia portfolio o interesujący dla wielu globalnych podmiotów produkt w postaci teleskopu do krótkofalowej podczerwieni (SWIR). Identyfikujemy coraz więcej zapytań w tym obszarze, co wiąże się przede wszystkim z bardzo dobrą widocznością w SWIR takich elementów jak metan czy CO2, a to pozwala m.in. na lepsze zarządzanie polityką klimatyczną i jest pożądane przez klientów zainteresowanych monitorowaniem Ziemi pod kątem środowiskowym, w tym monitorowania poziomu emisji” – podsumowuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway – powiedział Mikołaj Podgórski, COO Scanway.

Ćwierć miliona euro za dwa lata 

Poza głównymi zainteresowanymi, w przedsięwzięciu udział biorą Climate Technology Center of Seoul National University oraz Korea Astronomy and Space Science Institute. Projekt jest finansowany między innymi przez Korea Development Bank. Z realizacji tego przedsięwzięcia Scanway spodziewa się około 0,7 mln euro w 2024 roku, około 0,75 mln euro w roku 2025 i około 0,25 mln euro do końca 2026 roku.

Przeczytaj także: Gwiezdnie hojny: Imperium kontratakuje

ZOBACZ RÓWNIEŻ