Rewolucja w europejskiej elektronice: Chiński gigant JD.com na drodze do przejęcia MediaMarkt i Saturn

Rewolucja w europejskiej elektronice: Chiński gigant JD.com na drodze do przejęcia MediaMarkt i Saturn
Fot. shutterstock.
Chiński potentat e-commerce, JD.com, prowadzi intensywne negocjacje w sprawie przejęcia Ceconomy, spółki-matki dwóch znanych sieci elektroniki użytkowej – Media Markt i Saturn. Ten potencjalny ruch biznesowy może zatrzęsieniem fundamentów europejskiego rynku elektroniki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nieoficjalne informacje wskazują, że JD.com skupia swoją uwagę na rodzinie Haniel, posiadającej znaczący pakiet akcji Ceconomy. Rodzina ta, posiadająca 16,7 proc. udziałów, jest uważana za klucz do powodzenia tej transakcji. Jednakże zainteresowanie chińskiego giganta nie ogranicza się jedynie do rodziny Haniel. JD.com prowadzi rozmowy również z innymi znaczącymi akcjonariuszami.

JD.com przejmie Ceconomy? Możliwe przeszkody i spekulacje rynkowe

Pomimo aktywnych negocjacji, transakcja napotyka potencjalne przeszkody. Kluczową kwestią jest pakiet akcji należący do potomków założyciela Media Markt, Ericha Kellerhalsa, co może znacząco skomplikować przejęcie. Rynkowe spekulacje sugerują, że przejęcie przez JD.com może być procesem pełnym wyzwań - ocenia portal wiadomoscihandlowe.pl.

Hełmy z PRL, stare kałasznikowy i bieda arsenał zamiast nowoczesnej armii, którą chwalił się PiS

Rewolucja w europejskiej elektronice: Chiński gigant JD.com na drodze do przejęcia MediaMarkt i Saturn

W przypadku powodzenia transakcji, JD.com zyskałby ogromny wpływ na europejski rynek elektroniki użytkowej. Możliwość wprowadzenia na europejski rynek szerokiej gamy chińskich produktów elektronicznych przez JD.com może wywrócić dotychczasową dynamikę rynku. W szczególności rynek polski może zobaczyć znaczne zmiany, zwłaszcza w segmencie nisko cenowym.

Nowa władza planuje zmniejszenie obciążeń dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Długoterminowe plany JD.com w Europie

JD.com od dłuższego czasu szuka sposobów na ekspansję w Europie. Przejęcie Ceconomy może być kluczowym krokiem w realizacji tej strategii. Taka transakcja nie tylko zwiększyłaby obecność JD.com na Starym Kontynencie, ale również stanowiłaby istotny element w globalnej grze o wpływy na rynku e-commerce i elektroniki użytkowej.

Sektor e-commerce i elektroniki użytkowej w Europie stoi na krawędzi potencjalnej rewolucji. Oczekiwanie na ostateczne wyniki negocjacji między JD.com a akcjonariuszami Ceconomy trwa, a rynek elektroniki konsumenckiej może niebawem doświadczyć transformacji, której skutki odczują klienci w całej Europie. W krajach nieco mniej zamożnych, takich jak Polska, zamienniki drogich marek na sprzęt o podobnych parametrach, ale znacznie tańszy ma szansę się przyjąć. Dla konsumentów to raczej ciekawe rozwiązanie, gdyż niskie ceny chińskiej elektroniki mogą wymusić większe obniżki ulubionych klasyków technologicznych gigantów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ