Rekordowy rok dla funduszu Czysta3.vc. "Autorska strategia z większą awersją do ryzyka"

Szymon Janiak
Szymon Janiak, Fot. materiały prasowe
Czysta3.vc, jeden z najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, zrealizował już ponad połowę założonych inwestycji i wciąż ma ok. 20 mln złotych zgromadzonego kapitału do zainwestowania. W sierpniu br. zamknął 22. z 42 planowanych inwestycji, a do końca 2021 r. planuje zrealizować 8 kolejnych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czysta3.vc, fundusz o kapitalizacji 50 mln złotych, właśnie przekroczył półmetek zaplanowanych inwestycji. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem Czysta3.vc zwiększa tempo - w 2019 r. fundusz podjął 5 decyzji inwestycyjnych, w 2020 r. - 10, a tylko w trzech kwartałach 2021 r. do portfolio spółki dołączyło już kolejnych 7 startupów. Czysta3.vc rok 2021 zamierza zamknąć z 15 inwestycjami, co plasuje fundusz wśród najaktywniejszych podmiotów inwestycyjnych early stage nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

- Do końca 2022 r. planujemy zainwestować jeszcze ponad 20 mln złotych, lokując w pierwszej fazie 1 mln złotych na podmiot - mówi Szymon Janiak, współtwórca i Partner Zarządzający Czysta3.VC.

Czysta3.vc inwestuje głównie w spółki znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju (tzw. seed capital). Wspólnym mianownikiem wszystkich startupów w portfolio funduszu jest software oraz internet jako główne pole działania. Portfel inwestycyjny Czysta3.vc szybko się powiększa – w ostatnim czasie o startup INKsearch. Jest to system rezerwacji dla studiów tatuażu i platforma bookingowa łącząca artystów, salony tatuażu i klientów. Założyciele spółki jako pierwsi w Europie wprowadzili wirtualną konsultację online w tej branży. Tylko w pierwszej połowie 2021 r. z platformy skorzystało 800 tys. osób, a do końca roku planowane jest pozyskanie do 1,2 mln nowych użytkowników.

Wśród pozostałych spółek, w które dotychczas zainwestował fundusz, znajdują się m.in. Applover, Auroria Diamonds, Cux, Da Vinci Studio, Rating Captain, STAFFLY czy Sunmetric. Czysta3.vc planuje zamknąć kolejne cztery inwestycje już we wrześniu.

- Realizujemy autorską strategię z nieco większą awersją do ryzyka niż typowy fundusz. Nie uganiamy się ślepo za jednorożcami. Nasz portfel jest spójny sektorowo, a jednocześnie zdywersyfikowany pod względem modeli biznesowych, dzięki czemu część spółek jest rentowna niemal od początku. Na tym etapie celujemy w kilkukrotne wzrosty CoC w krótszym horyzoncie - dodaje Janiak.

Fundusz operacyjnie funkcjonuje od początku 2019 roku i już odnotował pierwsze sukcesy inwestycyjne. Z pewnością można zaliczyć do nich exit ze spółki Semoni tworzącej technologię bazującą na algorytmach sztucznej inteligencji do analityki danych nieustrukturyzowanych, w ramach którego cały pakiet udziałów funduszu został sprzedany inwestorowi branżowemu. Kolejne wyjścia planowane są na czwarty kwartał obecnego roku.

- W drugim roku działalności nasz portfel wygenerował niespełna 25 mln przychodów, a część spółek już wygenerowała zysk na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej, co potwierdzają wyniki za pierwsze półrocze. Intensywna praca z founderami przekłada się na wyniki, co nas niezmiernie cieszy – tłumaczy Szymon Janiak. I dodaje: - W dobie dużej konkurencji na rynku VC nie można już po prostu założyć funduszu i twierdzić, że będzie się inwestowało w innowacyjne startupy o największym potencjale wzrostu. Trzeba mieć określoną specjalizację i pomysł, który pomoże przekonać inwestorów i osiągać ponadprzeciętne rezultaty.

Kolejne planowane wejścia kapitałowe będą skupione na spółkach internetowych. Przedmiotem zainteresowania są zatem projekty z obszarów Martech, Fintech, Proptech, HRtech, Cloud czy E-commerce. Ogłoszenie kolejnych inwestycji Czysta3.vc planuje na przestrzeni kolejnych tygodni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ