Raport Skąd pieniądze dla firm. Rynek się zmienił

Tomasz Otto, dyrektor Departamentu Strategii i Roz
Tomasz Otto, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju PKO Leasing
Klienci szukają dziś nowych aut dostępnych od ręki tak, by nie musieli na nie czekać. My im to umożliwiamy. Na naszej platformie można je kupić bez wychodzenia z domu – mówi Tomasz Otto, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju PKO Leasing.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2021 (71)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak w czasie pandemii zmienił się rynek, preferencje zakupowe i zakup samochodów przez Polaków? Jak państwo odpowiadają na te potrzeby?

Pandemia wywróciła rynek motoryzacyjny do góry nogami. Stanęły łańcuchy dostaw, co wpłynęło bezpośrednio na ograniczenie podaży aut nowych i pośrednio również używanych, przy niemalejącym popycie. Ograniczona została również możliwość bezpośredniego kontaktu z dilerem, co spowodowało wzrost popularności kanałów online. Odpowiadając na potrzeby klientów, równo rok temu, wprowadziliśmy pierwszą w Polsce bankową platformę umożliwiającą zakup samochodów nowych i używanych. Dzięki naszej inspekcji technicznej, gwarancji zwrotu w ciągu pięciu dni oraz bardzo szybkiemu procesowi wnioskowania online, klienci mogą wynająć auto bez wychodzenia z domu, z dostawą pod drzwi.

Czy klienci zwracają teraz większą uwagę na auta używane, bo w dobie niedoboru komponentów i chipów, producenci mają problem z produkcją nowych samochodów? 

Zdecydowanie tak, samochody używane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Co ciekawe, ograniczenia w produkcji aut nowych wpływają również negatywnie na podaż aut używanych. Firmy dysponujące dużymi flotami, nie mogąc wymienić swoich pojazdów na nowe, przedłużają kontrakty, przez co na rynek wpływa zdecydowanie mniej używanych aut pokontraktowych. Dodatkowo import tych używanych również został poważnie ograniczony przez pandemię, przez co popyt na samochody używane zdecydowanie przekracza ich podaż. Mimo powszechnych problemów z dostępnością nowych samochodów, w ciągu roku na platformie Automarket.pl udało się nam podwoić liczbę oferowanych aut i utrzymać ją na stabilnym poziomie. 

Jakie samochody używane cieszą się dużą popularnością? Czym kierują się przedsiębiorcy przy ich zakupie?

W czasie pandemii na popularności zyskały głównie samochody młode (2–3 lata), z niewysokim przebiegiem i dostępne w nowoczesnym finansowaniu. W oczach klientów są dobrą alternatywą dla aut nowych, na które nierzadko trzeba obecnie czekać nawet ponad rok. Samochody na platformie Automarket.pl są dostępne w nowoczesnym finansowaniu, z pełną opieką serwisową, gwarancją pochodzenia i stanu technicznego, dzięki czemu spełniają oczekiwania przedsiębiorców potrzebujących pewnych pojazdów.

A jak to jest w przypadku aut nowych – które z nich cieszą się dużym zainteresowaniem i z czego to wynika?

W przypadku aut nowych, najważniejsza jest dostępność od ręki. Takich samochodów jest na rynku coraz mniej, przez co cieszą się największym zainteresowaniem. Na platformie Automarket.pl wszystkie nowe auta są dostępne dla klientów w ciągu kilku dni, które są potrzebne na ich rejestrację czy relokację. Jeśli chodzi o typ, dużą popularnością cieszą się SUV-y, szczególnie mniejsze. W tym segmencie pojawiło się ostatnio na naszej platformie dużo nowych modeli.

Z państwa informacji wynika, że Automarket.pl stosuje rygorystyczne kryteria stanu technicznego i prawnego w przypadku oferowanych samochodów. Jakie to kryteria? 

Na platformie Automarket.pl mamy możliwość wyboru różnorodnych form finansowania. Dostępne auta muszą spełniać szereg kryteriów. 

Nie mogą być starsze niż siedem lat, ani mieć przebiegu większego niż 200 tys. km. Każde auto jest szczegółowo sprawdzane przez naszych specjalistów, a sporządzony przez nich raport jest dostępny dla klientów. Dodatkowo oferujemy wyłącznie samochody z polskiej dystrybucji i od najbardziej zaufanych dilerów, dzięki czemu klient zyskuje pewność, że przedstawiona historia pojazdu jest autentyczna. 

Jakie możliwości finansowania samochodów oferuje Automarket.pl i jakie są główne różnice między nimi?

Dwie najpopularniejsze metody finansowania to leasing i wynajem. Obie są dostępne zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Wynajem to świetne rozwiązanie dla osób często zmieniających auta. Klient płaci tylko za wykorzystanie pojazdu, nie musi się więc na koniec martwić jego sprzedażą. Leasing to odpowiedź dla tych, którzy chcą kupić samochód na długo lub zależy im na jak najmniejszym koszcie finansowania. Trzecią dostępną formą finansowania jest Autopożyczka, czyli atrakcyjna oferta prostej pożyczki gotówkowej wybierana zazwyczaj przez klientów poszukujących nieco tańszych pojazdów lub chcących wykorzystać głównie własne zaoszczędzone środki.

My Company Polska wydanie 8/2021 (71)

Więcej możesz przeczytać w 8/2021 (71) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY