Rada Przedsiębiorczości: USA nie jest wrogiem Polski i Unii Europejskiej

Siedziba Grupy Discovery w Warszawie
Siedziba Grupy Discovery w Warszawie, fot. Adobe Stock
Rada Przedsiębiorczości ponownie zabrała głos w sprawie tzw. "Ustawy „Anty-TVN”. - Dziś jedynym podmiotem, w który uderza przygotowywana przez PiS nowelizacja, jest Grupa Discovery, właściciel telewizji TVN. Czy rządowa strategia bezpieczeństwa ma polegać na walce z amerykańską firmą? - brzmi fragment oficjalnego komunikatu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak pisze Rada Przedsiębiorczości, zapisy zawarte w projekcie nie mają żadnego merytorycznego uzasadnienia, mają za to czysto polityczny charakter. Przedstawiciele PiS i rządu zapewniają, że chodzi o ochronę polskich mediów przed wrogimi przejęciami przez firmy z państw uznawanych za nieprzychylne wobec NATO i UE, takich jak Chiny czy Rosja. - Tyle tylko, że dziś jedynym podmiotem, w który uderza przygotowywana przez PiS nowelizacja, jest Grupa Discovery, właściciel telewizji TVN. Czy rządowa strategia bezpieczeństwa ma polegać na walce z amerykańską firmą? Biorąc pod uwagę globalny układ sił, otwieranie kolejnego pola konfliktu z liderem NATO i największym sojusznikiem militarnym Polski ma skutek dokładnie odwrotny do deklarowanego: zaproponowana nowelizacja podważa fundamenty bezpieczeństwa narodowego - wynika z pisma.

Rada Przedsiębiorczości skupiająca największe organizacje zrzeszające polskich przedsiębiorców zwróciłą także uwagi na gospodarcze i społeczne konsekwencje projektu. - Ustawa „Anty-TVN” zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych, których na polskim rynku nie ma zresztą wielu. Dojdą do tego – a właściwie już są odczuwalne – fatalne skutki dla osłabionej pandemią gospodarki: wszyscy stracimy na spadku zaufania w relacjach z kluczowymi partnerami zagranicznymi i dalszym zahamowaniu prywatnych inwestycji - pisze Rada.

Jak apeluje Rada, rządzący powinni zmienić stanowisko m.in. w kierunku zgłoszonych przez Porozumienie Jana Gowina poprawek zakładających, że przewidywane ograniczenia nie będą dotyczyć podmiotów z krajów należących do OECD. - Takie rozwiązanie łagodzi negatywne konsekwencje propozycji PiS-u i jest spójne z polskim ustawodawstwem regulującym stosunki gospodarcze w innych obszarach. Oczekujemy całkowitego odrzucenia projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w obecnym kształcie lub wprowadzenia stosownej poprawki - brzmi fragment pisma Rady.

- Apelujemy również do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o niezwłoczne przedłużenie wygasającej we wrześniu koncesji TVN24. Wstrzymywanie przez 17 miesięcy decyzji w tej sprawie to bezprawna dyskryminacja legalnie działającego przedsiębiorstwa. Nie ma zgody na takie działania w demokratycznym państwie prawa! - dodaje Rada Przedsiębiorczości.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ