Qualcomm nie widzi szybkiego powrotu do wzrostu. Akcje spadają

Qualcomm z wynikami gorszymi niż oczekiwano / Fot.
Qualcomm z wynikami gorszymi niż oczekiwano / Fot. Aly Song, Reuters
Qualcomm przedstawił prognozę przychodów na wrzesień br., która była poniżej oczekiwań rynku. Doprowadził tym samym do szybkiego spadku akcji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Qualcomm to znany producent procesorów mobilnych i układów 5G. Spółka obwinia wolniejsze ożywienie w Chinach i trudne makrootoczenie za rozczarowujące wyniki.

Qualcomm (symbol: QCOM) zgłosił skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,87 dol., w porównaniu z konsensusem Wall Street wynoszącym 1,81 dol. Przychody wyniosły 8,4 mld dol., co było poniżej oczekiwań analityków, wynoszących 8,5 mld dol.

Zwykle gdy spółka ogłasza wyniki gorsze od spodziewanych akcje zaczynają tracić na wartości. W przypadku Qualcomm doszedł jeszcze argument z zarządu, mówiący o tym, że firma nie widzi szybkiego powrotu do wzrostów.

Qualcomm prognozuje co najwyżej przeciętny kwartał

Złą wiadomością dla inwestorów była prognoza firmy. Qualcomm przewiduje przychody na bieżący kwartał, kończący się we wrześniu, na poziomie od 8,1 do 8,9 mld dol. 

Akcje Qualcomm spadły w szybkim tempie o 7%, a obecnie w skali 5 dni są już na minusie o ponad 10%.

Od początku roku akcje spółki wypracowały zysk na poziomie zaledwie 7,5%. To mało w porównaniu do innych gigantów technologicznych.

Globalny popyt na smartfony słabnie

W zeszłym tygodniu firma badawcza Canalys poinformowała, że światowe dostawy telefonów spadły o 10% w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Dostawcy układów, w tym TSMC, zdradzili, że rynek smartfonów pogorszył się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Jako duży dostawca na rynek mobilny Qualcomm ma trudności z przezwyciężeniem ogólnej słabości rynku.

Podczas telekonferencji z inwestorami i analitykami, przedstawiciele Qualcomm powiedzieli, że nie widzą natychmiastowego odbicia popytu. W związku z tym planują wprowadzić dodatkowe środki oszczędnościowe w pierwszej połowie roku fiskalnego 2024, biorąc pod uwagę niepewność rynku.

Bardzo możliwe, że firma przeprowadzi zwolnienia. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ