Pulpit Absencji to aplikacja do wykrywania fałszywych L4. Ile mogą zaoszczędzić firmy?

Wakacje
Wakacje, fot. Pixabay.com
Polska firma doradcza Conperio stworzyła aplikację do typowania pracowników oszukujących na „L4”. Jest to pierwsze tego typu narzędzie na rynku. Ze statystyk wynika, że liczba fałszywych L4 w okresie letnim znacząco rośnie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pulpit Absencji ma wspierać pracę działów HR. Aplikacja została zaprojektowana tak, by na bieżąco dostarczać przełożonym kluczowe informacje dotyczące absencji pracowniczej w przedsiębiorstwie, a jej obsługa ma być prosta i intuicyjna. Firmy wciąż borykają się bowiem z kosztownym problemem nadużywania przez pracowników „L4”. W trzecim kwartale 2021 roku po kontrolach ZUS zakwestionowano w całej Polsce zasiłki chorobowe na kwotę 1,9 mln zł. Jak wynika z analizy Conperio - największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji - średnio aż 32 proc. z 30 tys. kontrolowanych przez firmę „L4” rocznie, wykorzystywanych jest w sposób niewłaściwy.

Problem nasila się latem. Jak wskazują przedstawiciele Conperio, wielu pracowników pogrąża się samych, chociażby publikując w mediach społecznościowych zdjęcia z wakacji wykonane podczas rzekomego urlopu zdrowotnego. 

Sprawdź też: Zwolnienie lekarskie pracownika - co zrobić, gdy jest ono nadużywane

By zniwelować problem związany z fałszywymi zwolnieniami lekarskimi, firma Conperio przygotowała aplikację Pulpit Absencji, monitorującą nieobecności w całym zakładzie pracy, w poszczególnych działach oraz dla pojedynczych pracowników. Produkt analizuje szczegółowo L4, uwzględniając długość absencji z uwzględnieniem wieku pracowników, płci, stażu pracy, wielkości firmy, lokalizacji i rodzajem prowadzonej działalności. - Narzędzie korzysta ze zdywersyfikowanych źródeł danych, jest stworzone tak, by każda organizacja, nawet ta o bardzo złożonej strukturze, mogła je w prosty sposób dostosować do swoich potrzeb – tłumaczy Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, twórca Pulpitu Absencji.

Jak wylicza firma doradcza Conperio, zmniejszenie poziomu absencji wśród załogi dużych zakładów produkcyjnych tylko o 1 proc., może pozwolić przedsiębiorstwu zatrudniającemu 500 osób, na zaoszczędzenie nawet 45 tys. zł miesięcznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ