Przyspieszamy dostęp do energii odnawialnej

Katarzyna Suchcicka
Katarzyna Suchcicka
Wiatr, słońce, magazyny energii i dobra współpraca z polskimi samorządami są kluczem do sukcesu – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 Polska. 
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2023 (96)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czy OZE może zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne? Czy rozproszenie źródeł energii, które wiąże się z rozwojem OZE, może pomóc polskim rodzinom i firmom zapewnić stabilne i niskie ceny energii? 

Sytuacja geopolityczna oraz rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy w coraz większym stopniu dostrzegają zalety OZE. Energia ze źródeł odnawialnych to korzyści finansowe, ale też bezpieczeństwo energetyczne, które w ostatnich latach tak bardzo zyskało na znaczeniu. Aby osiągnąć niezależność, konieczny jest rozwój sektora OZE w Polsce. To wiedza dostępna już nie tylko politykom, przedstawicielom samorządów, ale także każdemu z nas, kto płaci rachunki za prąd i interesuje się aktualną sytuacją w Europie. To dobry omen, bo aby osiągnąć sukces rozwoju OZE, konieczna jest współpraca na wielu płaszczyznach  biznesowych i samorządowych.

Jak ocenia pani perspektywy rozwoju OZE w Polsce? Co powinien zrobić ustawodawca, by „odblokować” ograniczenia w tej dziedzinie, np. dotyczące energetyki wiatrowej?  

Różnica między początkowo zaproponowaną odległością inwestycji wiatrowej od zabudowań 500 m, a przyjętą w ramach nowelizacji tzw. ustawy odległościowej odległością 700 m to kolosalne straty dla potencjału rozwoju OZE w Polsce. Różnica 200 m wyklucza z możliwości inwestycyjnych ok. 50 proc. lokalizacji. Ustawa z 2016 r. zablokowała możliwość zmiany pozwoleń choćby o zmieniającą się technologię, przez co musimy inwestować w stare rozwiązania, co zmniejsza efektywność naszych inwestycji. Gdyby nie to, moglibyśmy dostarczać projekty z dodatkową oszczędnością nawet 30 proc. Ostatnio obserwujemy jednak, że rząd i społeczeństwo otwiera się na OZE, co stwarza szansę na szybszy rozwój energetyki wiatrowej w gminach i wspólne projektowanie rozwiązań OZE oraz rozwój terenów wiejskich na wielu płaszczyznach.

Firma OX2 ma doświadczenie w budowie farm wiatrowych, słonecznych, a także magazynów energii. Jakie są dalsze plany firmy na rynku polskim? 

Wiatr, słońce, magazyny energii i dobra współpraca z polskimi samorządami są kluczem do sukcesu. Dywersyfikacja technologii jest kierunkiem, w którym powinniśmy podążać oraz sposobem na optymalizację biznesową. OX2 w Polsce rozwija projekty we wszystkich technologiach. Moc polskich projektów wiatrowych w portfelu OX2 wynosi ok. 1 GW, są to inwestycje na wszystkich etapach rozwoju. Trwa budowa pięciu farm wiatrowych o mocy od 20 MW do 63 MW. Przygotowujemy się do przekazania do użytku dwóch inwestycji wiatrowych oraz rozpoczęcia budowy kolejnych dwóch farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych. W aukcji głównej rynku mocy na 2027 r. w Polsce OX2 zakontraktował także 21 MW obowiązku mocowego dla magazynu energii o mocy zainstalowanej 50 MW, uzyskując 17-letni kontrakt.

Z badań wynika, że w branży OZE udział kobiet w zarządzaniu jest znacznie większy niż w branży związanej z tradycyjną energetyką. Co kobiety wnoszą do branży energetycznej i dlaczego różnorodność, w tym także różnorodność płci, w zarządzaniu jest tak ważna?

To prawda, że w energetyce odnawialnej kobiety częściej piastują funkcje decyzyjne niż w przypadku energetyki konwencjonalnej. Kobiece przywództwo wnosi do organizacji nowe możliwości, perspektywy i szanse, poprawia współpracę, a zwiększanie liczby wykwalifikowanych kobiet w kierownictwie organizacji zapewnia ogólne lepsze wyniki. Ten model działania doskonale koresponduje z wartościami OX2. Jesteśmy inkluzywni i wspólnie podejmujemy działania, aby przyspieszać dostęp do energii odnawialnej.C

My Company Polska wydanie 9/2023 (96)

Więcej możesz przeczytać w 9/2023 (96) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie