Prawie połowa firm opracowuje polityki dotyczące korzystania z ChatGPT

AI coraz częściej w firmach / Fot. Jirsak, Shutter
AI coraz częściej w firmach / Fot. Jirsak, Shutterstock.com
Bank of America zakazał używania narzędzia, podczas gdy Citadel nie widzi w tym nic złego. Gartner przeprowadził badania rynkowe i okazało się, że prawie połowa dyrektorów ds. HR już pracuje nad opracowaniem wytycznych dotyczących wykorzystania AI przez pracowników.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

ChatGPT firmy OpenAI cieszy się niesłabnącą popularnością. Niektóre organizacje obecne na Wall Street, takie jak Bank of America Corp. i Goldman Sachs Group Inc., zakazały używania sztucznej inteligencji tego rodzaju - chodzi o obawę, że pracownicy będą "karmić" algorytmy AI wrażliwymi i poufnymi danymi. Gigant funduszy hedgingowych Citadel nie ma natomiast oporów i pozwala pracownikom na użytkowanie ChatGPT. 

Jedna trzecia liderów z działu HR, którzy zostali zapytani przez Gartner, przyznała, że nie planuje wydawania żadnych polityk dotyczących wykorzystania ChatGPT przez pracowników, pomimo obaw ekspertów dotyczących naruszenia praw autorskich i prywatności danych oraz ostrzeżeń dla użytkowników o skłonnościach chatbota do wymyślania rzeczy, które nie istnieją.

ChatGPT podbija świat

Już ponad 40% profesjonalistów, którzy zostali zapytani przez Fishbowl, platformę społecznościową należącą do serwisu Glassdoor, użyło ChatGPT w pracy. Wczesnymi użytkownikami narzędzia są programiści, konsultanci i pracownicy banków, którzy wykorzystują go do pisania kodu, e-maili i tworzenia raportów. Według badania Fishbowl, większość z nich działa na własną rękę, eksperymentując z narzędziem bez powiadomienia swoich szefów.

Sprawdź: Ile wynosi 13 emerytura

Firmy Wall Street zaczynają jednak wprowadzać restrykcje. Oprócz Bank of America i Goldman Sachs, Citigroup Inc., Deutsche Bank AG i Wells Fargo & Co. zakazały używania ChatGPT. Ale są w mniejszości: Gartner podaje, że jak dotąd tylko 3% liderów z działów HR powiedziało, że zabronili ChatGPT do celów biznesowych. 

Zobacz: Najniższa krajowa 2023

Inni, jak Citadel, negocjują licencje na używanie narzędzia na poziomie przedsiębiorstwa. - Ta gałąź technologii ma realny wpływ na naszą działalność - powiedział miliarder i założyciel Citadel, Ken Griffin, w wywiadzie dla Bloomberg - Wykorzystujemy go na różny sposób: od pomagania naszym programistom w pisaniu lepszego kodu po tłumaczenie oprogramowania między językami, aż do analizy różnych typów informacji, które przetwarzamy w naszej codziennej działalności - dodał.

Microsoft wprowadzi GPT do Office'a

Tymczasem Microsoft zaprezentował w czwartek swoją zmodernizowaną wersję aplikacji Office, integrując nowy model AI GPT-4 OpenAI w narzędziach Excel, PowerPoint, Outlook i Word. Oprogramowanie jest obecnie testowane przez 20 firm, w tym osiem z rankingu Fortune 500. Niektóre firmy podają, że dostęp do ChatGPT może nawet stać się swojego rodzaju benefitem pracowniczym.

Czytaj więcej: Microsoft wprowadzi technologię chatbota OpenAI do pakietu Office

- Firmy pracujące nad zasadami dotyczącymi wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji są prawdopodobnie wciąż w fazie eksploracyjnej - twierdzi Eser Rizaoglu, starszy analityk w praktyce  HR Technology Strategy and Management w Gartnerze. I dodaje: - Przypuszczalnie zastanawiają się, jakie wytyczne obrać, które role potencjalnie będą z niego korzystać lub nie będą mogły z niego korzystać, i czy powinny go całkowicie zakazać czy nie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ