Microsoft wprowadzi technologię OpenAI do pakietu Office

Popularny Spinacz. Maskotka firmy na wydarzeniu z
Popularny Spinacz. Maskotka firmy na wydarzeniu z 2001 r. / Fot. Rick Maiman
Firmy będą miały do dyspozycji nowych asystentów AI, tzw. Copilots, w aplikacjach takich jak Excel, PowerPoint, Outlook i Word. Wszystko dzięki wykorzystaniu platformy sztucznej inteligencji GPT-4.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Asystenci będą w stanie generować całe dokumenty, e-maile i prezentacje na podstawie wiedzy zdobytej przez skanowanie plików korporacyjnych i słuchanie wideokonferencji. Technologia zadebiutuje w ciągu najbliższych miesięcy, a Microsoft już przeprowadza jej testy z 20 firmami, w tym z ośmioma z listy Fortune 500, których nazw nie ujawnił.

- To jest dla nas duży krok naprzód - umieszczenie tej technologii w narzędziach, których wszyscy używają codziennie do pracy - powiedział dyrektor generalny Satya Nadella w wywiadzie dla Bloomberg. Nowa technologia pomoże ludziom tworzyć "wspaniałe treści, dokumenty, prezentacje, sztukę", jak również dokonywać zaawansowanej analizy, korzystając z zapytań w języku naturalnym.

OpenAI zintegruje się z pakietem Office

Microsoft od kilku tygodni wykorzystuje system GPT-4 w wyszukiwarce Bing. Po kilku doniesieniach, że dołączony chatbot generuje rozmowy, które niektórzy uważają za dziwne lub wrogie, firma zaczęła ograniczać jego odpowiedzi.

Microsoft, który zainwestuje ponad 10 miliardów dolarów w OpenAI, wydał również oprogramowanie Copilot dla aplikacji sprzedażowych i klientów, a także podobne rozwiązanie w GitHub do pisania kodu programistycznego. Największy rywal w oprogramowaniu biurowym, Alphabet Inc. (Google), ogłosił w tym tygodniu swoje własne plany wykorzystania narzędzi AI do tworzenia prezentacji, robienia notatek podczas spotkań i pisania e-maili.

Należący do Microsoftu LinkedIn poinformował zaś w środę, że będzie korzystać z technologii językowej OpenAI, aby pomóc użytkownikom w tworzeniu bardziej przekonującego profilu w platformie społecznościowej dla profesjonalistów.

Zaletą nowej technologii jest jej zdolność do obsługi naturalnych zapytań językowych. Oprogramowanie zawiera aplikację o nazwie Business Chat, która działa jako kombinacja chatbota i osobistego asystenta dla pracowników biurowych. Korzystając z prostych zapytań można poprosić o podsumowanie ostatniego spotkania, znaleźć nadchodzące kamienie milowe dla projektu, wyświetlić ryzyka dla planowanej strategii czy uzyskać sugestie jak zminimalizować te zagrożenia.

Chatbot może następnie przekształcić plan ryzyk i minimalizacji w e-mail oraz stworzyć pokaz slajdów, aby przedstawić plan dla współpracowników. Oprogramowanie ma również funkcje projektowe, więc pracownik może poprosić o slajdy, które są lżejsze lub bardziej zabawne - sztuczna inteligencja dokona wtedy odpowiednich zmian. 

W programie Word technologia może z kolei sugerować sposoby przepisania dokumentów, aby uczynić je lepszymi w odbiorze.

- Sama prezentacja najnowszych rozwiązań, przeprowadzona w tym tygodniu, została wygenerowana za pomocą narzędzi AI. Microsoft poprosił asystenta o pomysły na zaprojektowanie własnego wydarzenia startowego i jakie rodzaje demonstracji pokazać. Plan był na tyle dobry, że zespół wykorzystał ok. 60% materiału - przyznał Jared Spataro, wiceprezes Microsoftu odpowiedzialny za jednostkę Modern Work and Business Applications

Firma Microsoft powiedziała również, że technologia zapewnia przejrzystość dotyczącą źródła informacji, które wykorzystuje. Kiedy bot tworzy plan lub e-mail, osadza odnośniki do odpowiednich plików, więc pracownicy mogą łatwo zobaczyć, jak Copilot doszedł do swoich wniosków. Jedną z uwag dotyczących chatbotów AI było to, że dostarczają one informacje, które trudno zweryfikować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ