Powraca temat testu przedsiębiorcy? ZUS zmienia formularze dla samozatrudnionych

ZUS
ZUS, fot. Adobe Stock
Od 16 maja przedsiębiorcy muszą wypełniać nowe formularze ZUS. Jedna z najpoważniejszych zmian dotyczy konieczności wpisania kodu zawodu wykonywanego przez pracowników, ale także i samych przedsiębiorców. Jak alarmują prawnicy - to może być wstęp do wprowadzenia testu przedsiębiorcy - pisze Rzeczpospolita.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, temat testu przedsiębiorcy pojawił się w 2019 roku - najpierw w formie słów wiceministra finansów, następnie w formie konkretnych planów óczesnego Ministerstwa Finansów. Test przedsiębiorcy pojawił się w projekcie "Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022". Wówczas zakładano, że przyniesie do budżetu nawet 1,2 mld złotych rocznie. Temat ostatecznie (po wielkiej burzy medialnej) ucichł a zapis wykreślono z Planu.

Jak alarmują prawnicy cytowani przez Rzeczpospolitę - test przedsiębiorcy może powrócić. 

Dokładnie 16 maja ZUS zmienił drugi zgłoszeniowe, w których przedsiębiorcy muszą podawać kod zawodu etatowych pracowników czy zleceniobiorców. Dziennik dowiedział się jednak, że taki kod będzie musiał wpisywać także sam przedsiębiorca. 

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska, w rozmowie z Rzeczpospolitą zadeklarowała, że nowy wymóg uzasadniany jest potrzebami statystycznymi. Przypomnijmy, podobna deklaracja padała przy zmianie przepisów, zgodnie z którymi od stycznia br. przedsiębiorcy muszą zgłaszać zawarte umowy o dzieło. W sobotę Jarosław Kaczyński zadeklarował, że umowy o dzieło zostaną oskładkowane i docelowo wszystkie formy zatrudnienia zostaną zastępione przez jeden kontrakt.

Prawnicy cytowani przez ZUS zwracają uwagę, że taka zmiana może doprowadzić do weryfikacji przedsiębiorców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ