Polskie Nagrody Różnorodności 2023. Poznaliśmy Laureatów

Gala rozdania Polskich Nagród Różnorodności 2023,
Gala rozdania Polskich Nagród Różnorodności 2023, fot. Michał Mutor
6 czerwca, w Przestrzeniach Bruna w Warszawie, wręczone zostały Polskie Nagrody Różnorodności 2023. Wydarzenie to jest jasnym sygnałem dla rynku - różnorodność, równość i inkluzyjność są kluczowe w świecie biznesu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

 

- Różnorodność w biznesie nie jest tylko kwestią etyki, ale przede wszystkim strategii. Firmy, które ją promują, stają się lepsze, bardziej innowacyjne i wydajniejsze. To klucz do przyszłości i sukcesu na rynku - mówi Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny „My Company Polska”. 

Tegoroczna edycja Polskich Nagród Różnorodności pokazuje, jak wielką rolę różnorodność odgrywa w biznesie. To jedyne w Polsce wyróżnienia dla firm, organizacji i osób, które promują różnorodność, równość i inkluzyjność. Fakt, że te nagrody są przyznawane po raz pierwszy na polskim rynku, tylko potwierdza ich wagę. 

W tym roku nominacje do nagród przyjmowano w pięciu kategoriach. W kategorii Wiek nominowani byli Bank Ochrony Środowiska, DWF Poland, Flexi.pl, Silver Models i TAURON. W kategorii Niepełnosprawność nominacje zdobyli Amazon, CO TO, Fundacja Grupy ERGO Hestia Integralia, Klubokawiarnia Pożyteczna i Migam.org. Kategoria LGBT+ obejmowała nominacje dla JLL, Margines barbershop, Standard Chartered GBS Poland, State Street – Pride Network i UBS. Nominowani w kategorii Płeć to Ailis, BNP Paribas, Future Collars, Hewlett Packard Enterprise i MAMENO. Wreszcie, w kategorii Dialog Międzykulturowy nominacje zdobyli ETTA Leadership & Culture, HR Hints, ORPEA, Provident i Vasco Electronics. 

Polskie Nagrody Różnorodności 2023. Laureaci

Wśród wszystkich nominowanych, kapituła wyłoniła pięciu laureatów. 

W kategorii Wiek, laureatem została międzynarodowa kancelaria prawna DWF Poland. Kancelaria została doceniona za tworzenie inkluzywnej kultury biznesowej, która wspiera dialog międzypokoleniowy poprzez innowacyjny projekt artbrandingowy. DWF angażuje do współpracy artystów pokolenia silver, promuje i prezentuje ich dzieła w przestrzeniach kancelarii, co przyczynia się do promocji dziedzictwa kulturowego. 

- Ideą naszego projektu jest wspieranie artystów silver generation. Cieszymy się, że możemy włączać ich do naszej społeczności, uczyć się od nich wrażliwości, a tym samym przyczyniać się do rozwoju dialogu międzypokoleniowego - powiedziała Dorota Roesler, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w międzynarodowej kancelarii DWF.

W kategorii Niepełnosprawność, nagroda trafiła do Klubokawiarni Pożytecznej. Ten niezwykły projekt z Warszawy oferuje miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą nie tylko pracować, ale również uczestniczyć w warsztatach i rozwijać swoje umiejętności. Dzięki temu promuje integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie. 

- W naszej kawiarnii początkowo pracowało pięć osób. Dziś pracuje 16. To pokazuje, jak ważne są takie inicjatywy - powiedziała Blanka Popowska, prezeska zarządu Klubokawiarni Pożytecznej.

Laureatem w kategorii LGBT+ został State Street Bank International GmbH oddział w Polsce. Bank ten został doceniony za konsekwentne działania na rzecz budowania inkluzywnej kultury w miejscu pracy, jak również za szeroko zakrojone inicjatywy związane z edukacją i wsparciem dla społeczności LGBT+. State Street Pride Network organizuje szereg działań i eventów, które edukują, integrują i wspierają pracowników, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. 

- To ważna nagroda, przyznawana w pięknych okolicznościach. Jestem dumny, że w mojej firmie udało się stworzyć coś, co ludzie doceniają. To pomaga budować inkluzywne miejsce pracy - powiedział Dawid Wojtyczka, State Street Pride & Friends.

W kategorii Płeć, nagroda trafiła do Future Collars. Firma ta wyróżnia się na tle innych firm IT swoim podejściem do zatrudniania i rozwoju kariery pracowników, niezależnie od płci. Future Collars przełamuje stereotypy związane z płcią w branży IT, tworząc szereg inicjatyw mających na celu zachęcanie kobiet do pracy w technologii. Ponadto firma realizuje programy mentoringowe, które pomagają kobietom rozwijać swoje kariery w sektorze IT. 

- Bardzo dziękuję, że mogliśmy być w tej pierwszej edycji konkursu i dziękuję za to wyróżnienie. Chciałbym podziękować My Company Polska za jej przyznanie, ale chciałabym podziękować także naszemu zespołowi. Mamy już ponad 4 tys. absolwentów - osób, które weszły do świata technologii i świetnie tam sobie radzą - powiedziała Joanna Pruszynska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars.

W kategorii Dialog Międzykulturowy nagrodę zdobyła firma Orpea, która w domu opieki „Rezydencja Antonina” stworzyła integracyjne środowisko pracy dla opiekunek z Polski, Ukrainy i Rosji. 

- Cieszę się za to wyróżnienie, widać tu wielką energię. To dla nas wielkie zaskoczenie, nasi pracownicy byli całkowicie zaskoczeni jej przekazaniem, dla nich takie miejsce pracy to coś naturalnego. Mam nadzieję, że kiedyś będzie tak wszędzie - powiedziała Anna Sokolnicka, dyrektor Rezydencji Antonina.

Ambasadorzy Nagród Różnorodności

Podczas gali przyznaliśmy także wyróżnienia specjalne:

Przedsiębiorstwo Różnorodności

ING Bank Śląski

- Jestem szalenie dumna z tego, że firma profesjonalna to taka, która spełnia standardy różnorodności i włączania. Jako bank mamy kluczową rolę, finansujemy biznesy, ale dzisiaj jest taki moment, że bez różnorodności, bez równych szans dla kobiet, mężczyzn, rodziców, osób z niepełnosprawnością, biznes nie ma szans na rozwój -  powiedziała Dorota Bogowicz, Talent & Learning Leader.

Menadżerka Różnorodności

Małgorzata Petru z BNP Paribas Bank Polska

- Jestem wzruszona i muszą powiedzieć, że dziś powinni tu stać pracownicy należący do naszych sieci. Bo nasze zarządzanie różnorodności to oddanie głosu tym, którzy najbardziej tego potrzebują: sieciom. One dbają o swoje potrzeby, o wzajemne potrzeby, działają razem i to jest piękne - powiedziała. 

Inicjatywa społeczna

Fundacja Ocalenie

- W zeszłym roku dotarliśmy z pomocą do ponad 22 tys. osób. Jesteśmy ostatnio mocno zapracowani, ale byliśmy w stanie zwiększyć zasięg naszej pomocy m.in. dzięki przedstawicielom i przedstawicielkom firm, które są tu dziś na stali - powiedziała Marianna Wartecka- członkini zarządu, dyrektorka Partnerstw i Rzecznictwa.

Ambasadorzy Różnorodności

Agata Roczniak, fundatorka i prezeska Fundacji Diversum

- Warto zaakceptować swoje ograniczenia i zrobić z nich atut. Mi się to udało. Cenię w ludziach to, że budują pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami, że przyciągają do siebie i chciałabym, żeby takich ludzi było jak najwięcej - powiedziała. 

Rafał Dembe, aktywista, dyrektor strategii i wsparcia biznesu, Santander Bank Polska

- Jesteśmy w wyjątkowym towarzystwie, w towarzystwie osób, które rozumieją, jak ważna jest róznorodność. To nie jest trend HR-owy, to jest zmienianie życia, czasem nawet ratowanie życia. Uśmiecham się jak na Was patrzę - powiedział.

DJ Wika, najstarsza polska dj-ka

- Gratuluję wszystkim tym, którzy przeżyli dziś tyle radości. Nie spodziewałam się, że w takim wieku będę w stanie dosięgnąć takiego zaszczytu. Dziękuję, że mnie dostrzegliście. Kochani, pamiętajcie. Jeśli mamy otwarte granice, to miejmy otwarte serca, otwarte umysły. W różnorodności jest piękno, jest siła i moc! - powiedziała.

ZOBACZ RÓWNIEŻ