Polski Ład. Kto zyska a kto straci? Grafiki z wyliczeniami

Mateusz Morawiecki i rząd
Mateusz Morawiecki i rząd, fot. flickr.com, Kancelaria Premiera
W poniedziałek rząd zaprezentował projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej rewolucję w podatkach. Oto finansowe podsumowanie nadchodzących zmian.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak podaje Konfederacja Lewiatan, wbrew zapowiedziom Ministerstwa Finansów na Polskim Ładzie straci niemal każdy przedsiębiorca - z wyjątkiem tych, którzy rozliczają się w oparciu o skalę podatkową i zarabiają obecnie mniej niż 5 tys. złotych netto miesięcznie.

W przypadku karty podatkowej zmiana obciążeń może sięgnąć nawet 97 proc., a przy podatku liniowym jest to wzrost o ponad 40 proc.

- Polski Ład jest prezentowany przez rząd jako projekt, który dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz progu skali podatkowej sprawi, że daniny płacone państwu staną się niższe. Nic bardziej mylnego. Eksperci Lewiatan przeanalizowali propozycje rządu, w niektórych przypadkach obciążenia na rzecz państwa wzrosną o nawet 97 proc. procent. Kolejny problem to dodatkowe komplikowanie i tak niejasnego systemu podatkowego – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Gotowe wyliczenia dostępne po kliknięciu na zdjęcia powyżej

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY