Po Molave – Goni. Filipiny i Wietnam po serii burz i tajfunów – raport Fundacji ADRA

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Supertajfun Goni i tropikalna burza Atsani, wcześniej Tajfun Molave i kolejne przed nimi. Przez Wietnam i Filipiny w ostatnich trzech tygodniach przetoczyła się seria tajfunów i tropikalnych burz. Fundacja ADRA , której działacze są na miejscu w obu krajach, przedstawia sytuację poszkodowanych i niesie pomoc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Supertajfun Goni uderzył w Filipiny, kilka dni po tajfunie Molave, który objął również Wietnam. Dla obu krajów były to już kolejne w ostatnich tygodniach katastrofy, w obu przypadkach mówi się, że to żywioły najsilniejsze od blisko dekady. Fundacja ADRA Polska organizuje zbiórkę na rzecz ofiar i wspólnie z działaczami ADRA Filipiny i ADRA Wietnam relacjonuje sytuację.

Czarna seria żywiołów na Filipinach i w Wietnamie

Goni to czwarty kataklizm na Filipinach w ostatnim czasie. 13-15 października tropikalna depresja Ofel dotknęła 22 600 osób. Tydzień później, w dniach 19-22 października, tropikalna burza Saudel (lokalnie zwana Pepito) spowodowała wielką powódź w Lopez w Quezon i spowodowała straty dla 165 000 osób. Następny był potężny tajfun Molave (lokalna nazwa: Quinta), szalejący w dniach 23-27 października. Żywioł spowodował powodzie i osunięcia ziemi, zniszczenia domostw. W Wietnamie i na Filipinach zabił ponad 160 osób. Mieszkańcy potracili bliskich, domy, inwentarz, uprawy, cały dobytek. W samym Wietnamie zalanych zostało 290 000 domów i 113 000 hektarów upraw, blisko 60 000 rodzin ewakuowanych, 362 szkoły zdewastowane, blisko 700 000 zwierząt gospodarskich. Na Filipinach dotkniętych żywiołem zostało ponad 176 000 rodzin, ponad 218 000 osób zostało przesiedlonych. Dwa dni później, 29 października, Filipiny zaatakował tajfun Goni (lokalna. Nazwa: Rolly), który wkrótce się zintensyfikował do supertajfunu, czyli żywiołu piątej, najwyższej kategorii, gdzie wiatr osiąga prędkość ponad 220 km/h. Żywioł dotknął 1,4 miliona osób, przesiedlonych zostało ponad 416 tysięcy. Goni spowodował rozległe zniszczenia w uprawach i infrastrukturze, w tym w sieciach wysokiego napięcia (na filipińskiej wyspie Catanduanes zniszczył ich aż 80%). Na razie wiadomo o 16 ofiarach śmiertelnych 1 listopada do „czarnej serii” na Filipinach dołączyła tropikalna burza Atsani (lokalnie zwana Siony), która potrwa prawdopodobnie do 7 listopada.

Relacje działaczy ADRA na miejscu

Działacze Fundacji ADRA są na miejscu w obu krajach, operując w ramach międzynarodowej sieci organizacji – oddziałów ADRA Wietnam i ADRA Filipiny, które wspiera Fundacja ADRA Polska. Szacują straty i potrzeby, organizują pomoc i opowiadają o sytuacji ludności

– Supertajfun Goni to wyjątkowo silny tajfun, który przetoczył się przez społeczności już dotknięte niedawnymi tajfunami i pandemią COVID-19. Mieszkańcy Filipin są niezwykle odporni, nie możemy jednak nie doceniać zwiększonego wpływu, jakie mają na nich te liczne katastrofy. ADRA współpracuje już z miejscowym rządem, ONZ, organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami, aby ocenić potrzeby i ustalić, jak najlepiej wesprzeć tych, których życie zostało rozdarte – relacjonuje sytuację na Filipinach Tom Pignon, dyrektor ADRA Filipiny.

– Przez ostatnie 3 tygodnie Wietnam ucierpiał na skutek całej serii tropikalnych burz i tajfunów. Tysiące ludzi potrafiły dobytek, setki szkól są zamknięte, jest drastyczna potrzeba wody pitnej i kanalizacji – przedstawia sytuację w Wietnamie Quentin Campbell, dyrektor ADRA Wietnam.

Fundacja ADRA Polska włącza się w pomoc

Fundacja ADRA Polska włącza się w pomoc ofiarom żywiołów w Wietnamie i na Filipinach. Organizuje zbiórkę pieniężną na najbardziej niezbędne artykuły dla poszkodowanych 

– Jako Fundacja ADRA Polska współpracujemy z działaczami ADRA Wietnam i ADRA Filipiny, by nieść pomoc najdotkliwiej dotkniętym tą dramatyczną serią katastrof. W Wietnamie pierwszą pomocą jest zapewnienie żywności i wody ponad 500 szczególnie dotkniętym rodzinom, a następnie - przywrócenie dostępu do wody pitnej i odpowiednich warunków higienicznych – opowiada Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska. 

– Prosimy o włączenie się w akcję pomocy i wsparcie zbiórki, okażmy solidarność najuboższym i szczególnie poszkodowanym ofiarom żywiołu. Pomóżmy rodzinom, które, poza życiem, nierzadko straciły wszystko –apeluje prezes Fundacji ADRA Polska. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ