Patronaty. Marzec 2021

Praca 4.0
Praca 4.0
Konferencje, kongresy i wydarzenia. Nasze patronaty
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2021 (66)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O przyszłości młodych Polaków

6 marca w Warszawie odbędzie się Our Future Forum organizowane przez Our Future Foundation – fundację zapewniającą pomoc polskim licealistom w aplikacji na najlepsze światowe uczelnie. Cztery panele, które odbędą się w ramach wydarzenia dotyczyć będą możliwości edukacyjnych młodzieży, wdrażania innowacji do oświaty i wspierania absolwentów na rynku pracy. Panelistami będą m.in. Leszek Skiba (Pekao), Robert Perkowski (PGNiG), Dawid Urban czy Piotr Mazurek (KPRM). Wydarzenie transmitowane będzie online. 

– Chcemy rozmawiać o tym, jak wesprzeć tych najbardziej ambitnych i zdolnych. Wierzę, że forum pomoże nam w realizacji naszej misji – mówi prezes OFF Michał Mazur.

Na konferencję zapisać się można poprzez wydarzenie na Facebooku. 

-------------------------------------------------

„Zrozum. Poczuj. Działaj!” – startuje ogólnopolska kampania

„Zrozum. Poczuj. Działaj!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna wspierająca zdrowie psychiczne i emocjonalne pracowników i pracodawców.  

Organizatorem działań są Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Grupą ArteMis.

Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości pracodawców i pracowników dotyczącej zdrowia psychicznego. W prowadzonych działaniach nacisk położony jest na promowanie postaw zrozumienia i akceptacji osób z problemami psychicznymi, oswajanie tego tematu i łamanie istniejącego tabu. Kampania ma także uświadomić wpływ zaburzeń emocjonalnych na środowisko pracy. 

Została ona objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Informacje na temat prowadzonych działań są dostępne na stronie www.zrozumpoczujdzialaj.pl. 

-------------------------------------------------

Czas na środowisko!

Climate Leadership to program budujący społeczność liderów realnej zmiany w biznesie na rzecz neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Jest jednocześnie narzędziem motywacji i inspiracji do podejmowania odważnych wyzwań.

Uczestnicy to firmy świadome swojej roli w procesie osiągania neutralności klimatycznej i potrafiące dostrzec w zmianie szansę na rozwój. Firmy te podejmują konkretne działania, które w wymierny sposób zmniejszają negatywny wpływ ich działalności na środowisko oraz są odpowiedzią na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu. Podjęte zobowiązania konsultowane są z ekspertami zewnętrznymi.

Obecna edycja miała swoją inaugurację jesienią 2020 r. Aktualnie prowadzony jest nabór firm do programu. Zgłoszenia można dokonać na stronie www.climateleadership.pl. 

-------------------------------------------------

Praca 4.0 – Co czeka Polskę?

11–12 i 15 lutego 2021 r. odbyła się konferencja Praca 4.0. „Zawirowanie czy nowa era? Rynek pracy dla stabilnej gospodarki” zorganizowana przez Konfederację Lewiatan.

Pandemia Covid-19 zmieniła rynek pracy. Można sobie zadać pytanie, czy te zmiany to rewolucja, po której już nic nie będzie takie samo, czy po prostu przyspieszenie procesów, które przebiegały powoli, a teraz nasiliły się pod wpływem okoliczności zewnętrznych. 

 – Jednym z pierwszych widocznych trendów jest upowszechnienie się pracy zdalnej. Krokiem milowym było na pewno pojawienie się tego pojęcia w prawie. Wcześniej mieliśmy tylko telepracę. Przeregulowaną, nieco z innego świata, a tym samym rzadko stosowaną. Jeden przepis z tzw. ustawy antycovidowej wystarczył, aby to co było rzeczywistością wielu pracowników nagle stało się zauważonym faktem prawnym – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W czasie konferencji „Praca 4.0. Zawirowanie czy nowa era”, odbyły się m.in. panele dotyczące przygotowania przedsiębiorstw do transformacji cyfrowej czy wyzwań w prawie pracy. Głos zabrali przedstawiciele zarówno środowisk biznesowych, jak i administracji i rządu.

Podczas wydarzenia przedstawiciele rządu poinformowali m.in. o rozszerzeniu programu pomocy dla polskich firm. – Do tej pory pomoc otrzymało 48 branż, które ucierpiały wskutek pandemii Covid-19.  Wkrótce wsparciem zostaną objęte kolejne. Wydłużony zostanie też okres udzielanej pomocy. Trwają rozmowy na ten temat – poinformowała Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w czasie konferencji „Praca 4.0. Zawirowanie czy nowa era”.

Zdaniem Iwony Michałek stosunkowo dobra sytuacja na rynku pracy i niewielki wzrost bezrobocia, to efekt ogromnej pomocy państwa dla przedsiębiorstw. Skala pomocy udzielonej firmom stawia nas w europejskiej czołówce. 

– Nadal część branż jest jednak zamknięta. Chcemy je stopniowo otwierać, ale  w reżimie sanitarnym, bo boimy się wzrostu zachorowań na koronawirusa. Kryzys pokazał, że pracownicy i pracodawcy, mimo rozbieżnych interesów, potrafią współpracować – dodała Iwona Michałek. 

Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR uczestnicząca w panelu „Trendy na rynku pracy”, podkreśliła, że w czasie pandemii ucierpiało tylko ok. 5 proc. branż i to ma wpływ na dobrą kondycję naszego rynku pracy. 

– Z badań przeprowadzonych w styczniu br. wynika, że 51 proc. firm nie tylko chce utrzymać, ale też zwiększyć zatrudnienie, a 57 proc. planuje w tym roku podwyżki.

Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, poinformowała, że jeszcze w tym półroczu gotowy będzie projekt ustawy dotyczącej rynku pracy.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zwrócił uwagę, że koronawirus zmienił rzeczywistość, stworzył nowe wyzwania przed którymi stanęli pracownicy i pracodawcy. Jednym z nich jest praca zdalna.

– Trwają prace nad jej uregulowaniem w prawie. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ są rozbieżne opinie dotyczące efektywności tej formy pracy, jej wpływu na produktywność gospodarki. Poszukujemy kompromisu, który byłby do zaakceptowania dla pracowników i pracodawców – powiedział Maciej Witucki.

Oprócz spotkania z uczestnikami wydarzenia podczas konferencji odbyły się zamknięte warsztaty równoległe. Przygotowane zostały dwie ścieżki tematyczne: Wyzwania działów HR w dobie pandemii oraz Prawo pracy w nowej rzeczywistości.

My Company Polska wydanie 3/2021 (66)

Więcej możesz przeczytać w 3/2021 (66) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ