OpenAI zbliża się do 1 miliarda dolarów rocznej sprzedaży

OpenAI zarabia coraz więcej i coraz szybciej / Fot
OpenAI zarabia coraz więcej i coraz szybciej / Fot. Mat. własne
OpenAI, startup zajmujący się sztuczną inteligencją i twórca narzędzia ChatGPT, jest na dobrej drodze do generowania ponad 1 miliarda dolarów rocznych przychodów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Szczegóły dotyczące zarobków startupu z dziedziny sztucznej inteligencji zostały po raz pierwszy przedstawione przez serwis The Information w ostatni wtorek. Dziennikarze ujawnili, że przychody OpenAI przekroczyły wcześniejsze prognozy.

OpenAI obecnie generuje ok. 80 milionów dolarów miesięcznie, przewyższając wcześniejsze oczekiwania, że roczne przychody w wysokości 1 miliarda dolarów zostaną osiągnięte dopiero w 2024 roku.

Co ważne, w zeszłym roku - przed rozpoczęciem pobierania opłat od użytkowników za dostęp do generatywnej AI ChatGPT - roczne przychody OpenAI wyniosły zaledwie 28 milionów dolarów.

Czytaj też: Rentier. Kim jest i jak nim zostać

Czatbot, napędzany przez duży model językowy OpenAI, stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją w historii, osiągając 100 milionów użytkowników znacznie szybciej niż wcześniejsze internetowe marki, takie jak Instagram, Netflix czy TikTok.

Zdolność ChatGPT do naśladowania ludzkiej konwersacji podczas wykonywania zadań, takich jak pisanie tekstów, rekomendowanie restauracji i analiza skomplikowanych tematów uczyniły narzędzie gwiazdą internetu, choć dla niektórych użytkowników bot ciągle wydaje się "niezrównoważony" i kontrowersyjny.

Sukces ChatGPT jest ogromny. Microsoft zgarnia 75%

Sukces ChatGPT wywołał również falę inwestycji w sztuczną inteligencję od Big Tech i nie tylko. Może pozwolić OpenAI na odzyskanie części swoich strat, które podwoiły się do około 540 milionów dolarów w 2022 roku, gdy startup rozwijał swój flagowy produkt.

W tym roku firma podwoiła swoje wysiłki na rzecz zwiększenia przychodów. OpenAI wprowadziło na rynek nie tylko wersję ChatGPT Plus (płatną), ale też ostatnio pojawiła się wersja korporacyjna, z modelem ChatGPT Enterprise oferującym ulepszone funkcje związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Firma powiedziała w poniedziałkowym wpisie na blogu, że wśród pierwszych klientów znaleźli się Canva, Estée Lauder i PwC.

Sprawdź: Jak zarobić na ankietach

"Od momentu uruchomienia ChatGPT zaledwie dziewięć miesięcy temu zobaczyliśmy, że zespoły zaczęły go adoptować w ponad 80% firm z listy Fortune 500" - dodało OpenAI.

Premiera wersji Enterprise miała miejsce siedem miesięcy po tym, jak OpenAI wprowadziło płatną subskrypcję premium za 20 dolarów miesięcznie dla najbardziej zaangażowanych użytkowników ChatGPT (mowa o wersji Plus).

Na razie ChatGPT w wersji okrojonej pozostaje darmowy dla użytkowników, ale dostęp może być ograniczony z powodu dużego popytu.

CEO firmy, Sam Altman, powiedział w grudniu, że OpenAI będzie "musiało w jakiś sposób zarabiać na ChatGPT", ujawniając, że koszty IT związane z uruchomieniem i utrzymaniem narzędzia są "oszałamiające".

Oprócz zarabiania na ChatGPT OpenAI generuje przychody sprzedając dostęp do API swoich modeli AI.

Jednak może upłynąć trochę czasu, zanim firma w pełni zbierze owoce swojego sukcesu. Na mocy umowy zawartej z Microsoftem wcześniej w tym roku, gigant technologiczny ma prawo do 75% zysków OpenAI, aż jego inwestycje w wysokości 13 miliardów dolarów w startup zostaną spłacone.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X