Mindgram pozyskuje finansowanie. Inwestorem Smartlink Partners

Twórcy Mindgram: Małgorzata Ohme, Jakub Zieliński
Twórcy Mindgram: Małgorzata Ohme, Jakub Zieliński i Adam Plona, fot. materiały prasowe
Fundusz Smartlink Partners założony przez grono inwestorów: m.in. Januarego Ciszewskiego, zainwestował w startup Mindgram. Łączna runda wyniosła 11 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mindgram chce wykorzystać środki do wsparcia międzynarodowej ekspansji. Startup chce być konkurencyjny na skalę globalną. Fundusz Smartlink Partners ma nie tylko zapewnić wsparcie finansowe, ale także, poprzez swoje synergie z JR Holding ASI S.A. i przedsiębiorcami skupionymi wokół organizacji Corporate Connections, wesprzeć Mindgram w zdobywaniu największych klientów korporacyjnych dzięki strategicznemu doradztwu w obszarach enterprise compliance oraz integracji z korporacyjnymi technologiami i narzędziami. 11 milionów wsparcia finansowego od Market One Capital, Credo Ventures, Portfolion i Smartlink pozwoli Mindgram skupić się na realizacji swojej globalnej wizji.

Czym zajmuje się Mindgram

Mindgram został założony przez psycholożkę Małgorzatę Ohme oraz przedsiębiorców Jakuba Zielińskiego i Adama Plonę w 2020 roku. Firma uruchomiła platformę online i aplikację, umożliwiające kompleksową opiekę dobrostanu i zdrowia psychicznego pracowników - od diagnozy po prewencję i zaawansowaną pomoc psychologiczną. Platforma oferuje holistyczne indywidualne wsparcie zdrowia psychicznego i well-beingu: użytkownicy mają dostęp do warsztatów, szkoleń, podcastów, konsultacji na czacie i nawet pełnowymiarowej psychoterapii online. To organizacje, które chcą zadbać o dobrostan swoich pracowników, są klientami Mindgram.

Przeczytaj nasz wywiad, który przeprowadziliśmy Mindgram tuż po jego uruchomieniu w 2021 roku

“Według raportu Deloitte słaba kondycja psychiczna pracowników kosztuje przedsiębiorców ponad 6 mld zł w skali roku. Widząc ryzyka i skutki zaniedbań w tym obszarze, coraz więcej firm decyduje się na opiekę zdrowia psychicznego swoich pracowników. Badania pokazują, że taka inwestycja jest dla biznesu nie tylko etycznie pożądana, ale przynosi wymierne korzyści: ROI z inwestycji w opiekę zdrowia psychicznego pracowników wynosi ok. 7 euro na każde zainwestowane 1 euro” - podkreśla Jakub Zieliński, założyciel i CEO w Mindgram.

Smartlink inwestuje

Na początku roku Mindgram nawiązał współpracę z Smartlink Partners, funduszem specjalizującym się w inwestycjach w zaawansowane technologie, w tym firmy działające w obszarze HR Tech.

Smartlink Partners to oparty na prywatnych środkach fundusz VC założony w 2023 przez JR Holding ASI, czyli przedsiębiorców skupionych w organizacji Corporate Connections oraz zarządzających tj. Bartka Kurylaka i Pawła Szydłowskiego. Smartlink skupia się głównie na inwestowaniu w spółki z obszarów: SaaS, e-commerce oraz deeptech (w tym space tech), na etapie seed i growth, czyli w momencie, kiedy osiągają już one pierwsze przychody ze sprzedaży lub są one wysoce prawdopodobne. Smartlink inwestuje kwoty od 0,5 do 2 mln EUR. Smartlink nie tylko wspiera Midngram finansowo, ale również oferuje wsparcie biznesowe w obszarze HR Tech.

“W portfelu Smartlink i JRH mamy obecnie już 7 spółek tego rodzaju, każda z nich oferuje inne usługi i wszystkie te firmy dynamicznie się rozwijają. Dzięki temu jesteśmy w stanie wypracować efektywne synergie pomiędzy nimi, a w przyszłości doprowadzić nawet do powstania wspólnej oferty tych spółek dla większych klientów. Inwestycja w Mindgram idealnie nam pasuje do tej układanki widząc jak ta spółka rośnie i jakie ma plany” – mówi Bartek Kurylak, Partner w Smartlinku, CFO w JRH.

“Nie wyobrażam sobie konkurencyjnego i nowoczesnego biznesu w 2024 roku, który nie optymalizuje procesów za pomocą AI i nie korzysta z szybko rosnącej oferty narzędzi machine learning oraz otwartych modeli językowych. Właśnie te narzędzia wykorzystuje Mindgram robiąc globalny roll out dla jednego ze swoich klientów, co też nas przekonało do inwestycji” - dodaje Paweł Szydłowski, Partner Smartlink.

“Dzięki silnemu networkowi Smartlink i spółek portfelowych w obszarze HR, Mindgram niewątpliwie umocni swoją pozycję lidera rynku” - zaznacza Jakub Zieliński, założyciel i CEO w Mindgram.

W 2022 r. Mindgram pozyskało 7 mln euro

Co skusiło inwestorów

Z perspektywy inwestorów rozwój Mindgram jest napędzany przez konkretne czynniki: skutki pandemii, inflacji i konfliktów zbrojnych przyczyniły się do zaostrzenia problemów z dostępem do opieki psychologicznej oraz wzrostu zachorowań na depresję, czy liczby osób cierpiących z powodu lęków i uzależnień. WHO prognozuje, że do 2030 roku depresja stanie się najbardziej powszechną chorobą na świecie. Już teraz wysokie koszty i długie kolejki do psychologów stanowią barierę dla wielu osób, a przedsiębiorstwa borykają się z wysokimi wskaźnikami wypalenia zawodowego, zwiększoną absencją z powodu problemów psychicznych i spadkiem efektywności. Mindgram oferuje skuteczne rozwiązania dla obu tych wyzwań.

Jak zauważa Adam Plona, współzałożyciel Mindgram, "Badania przeprowadzone przez Deloitte wykazały, że wsparcie zdrowia psychicznego pracowników może zwiększyć ich produktywność o 31% i lojalność nawet dziewięciokrotnie. Dodatkowo, pracownicy z dostępem do opieki psychologicznej rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich - ryzyko spada aż sześciokrotnie, a rotacja pracowników może być zmniejszona o połowę.”

Zgodnie z danymi Statista, technologie dla HR to jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku - przychody HR Tech do 2026 roku mogą wynieść nawet 90 mld USD. Tworzenie unikalnej i atrakcyjnej oferty dla pracowników staje się koniecznością, jeśli chce się zawalczyć o najlepsze talenty na rynku.

Jednak to właśnie opieka zdrowia psychicznego pracowników powoli przekształca się z benefitowego trendu w obowiązek prawny. Nowa dyrektywa Unii Europejskiej, CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive - 2022/2464/EU.), od 2025 roku zobowiązuje europejskie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników do raportowania działań ESG (Environmental, social, and corporate governance) w kilku kategoriach, w tym działań na rzecz dobrostanu pracowników, wsparcia zdrowia psychicznego, szkoleń, równouprawnienia i różnorodności. W praktyce oznacza to, że raportowanie z działań na rzecz dobrostanu pracowników stanie się obowiązkowe, a brak takich działań będzie wiązał się z karami i grzywną.

Mindgram aspiruje do bycia jedną z czołowych światowych platform w obszarze zdrowia psychicznego, rywalizując z globalnymi graczami. Małgorzata Ohme, współzałożycielka Mindgram, podkreśla: "Mamy szansę stać się jedyną platformą w obszarze zdrowia psychicznego, która jest w stanie dostarczyć swoje usługi na ponad 70 rynkach i w 37 różnych językach". Współpraca z inwestorami takimi jak Smartlink, Market One Capital, Credo Ventures i Portfolion zapewni Mindgram nie tylko blisko 11 mln zł dodatkowego wsparcia finansowego, ale także wsparcie strategiczne i eksperckie, żeby zrealizować tę ambitną wizję.

Obecnie platforma jest dostępna w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Już w marcu tego roku dodane zostaną niemiecki, francuski, duński, portugalski i włoski, a do końca roku 30 kolejnych języków, m.in. ukraiński, arabski i chiński.

ZOBACZ RÓWNIEŻ