Microsoft: pracownicy zyskali nieograniczone płatne urlopy

Fot. shutterstock
Fot. shutterstock
Amerykańska wersja urlopu na żądanie jeszcze nie śniła się Polakom. Etatowi pracownicy Microsoftu mogą korzystać z tzw. uznaniowego czasu wolnego. W praktyce oznacza to wolne wtedy, kiedy uważają, że go potrzebują.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Microsoft przeszedł rewolucję po tym, jak stery nad nim przejął w 2014 r. Satya Nadella. Ekscentryczny szef zredefiniował wiele sektorów działalności firmy i uknuł pojęcie „redesign” czyli przeprojektowania całej kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. W pracy postawił m.in. na relacje między pracownikami. Więcej o przyjaźniach pracy i działaniach Microsoftu w tekście My Company Polska: „Szefie, znajdź mi przyjaciela”

Płatny urlop bez limitu

Od tamtej pory dochodzą do nas informacje o nietuzinkowych rozwiązaniach technologicznego giganta, jakie zaskakują biznes na całym świecie. Od połowy stycznia 2023 r. osoby zatrudnione na etatach w amerykańskiej części Microsoft IT Corporation zyskały nieograniczony czas urlopów – podał portal WirtualneMedia.pl. Jak twierdzi zarząd firmy, jest to „uznaniowy czas wolny”.

– Jak, kiedy i gdzie wykonujemy naszą pracę, dramatycznie się zmieniło. W miarę jak się przekształcaliśmy, modernizacja naszej polityki urlopowej do bardziej elastycznego modelu była kolejnym naturalnym krokiem – twierdzi, cytowana przez WirtualneMedia.pl, Kathleen Hogan, dyrektorka ds. personalnych Microsoftu.

Stawiamy na efekty zleconych zadań

Menadżerowie Microsoftu stawiają na efekty wykonywanych zadań, a nie to w jakim czasie pracownicy są w stanie je wypełnić. Dlatego w ramach strategii Discretionary Time Off pracownicy Microsoft otrzymają nieograniczone, płatne urlopy. Jak podaje portal Bankier.pl naliczanie dni wolnych nie będzie związane ze stażem pracy.

Nowe zasady przyznawania urlopów obejmą tylko pracowników w USA. Nie mogą z nich skorzystać osoby pracujące w ramach określonych zleceń. Jednak zmiany obejmą etatowców, nawet jeśli niedawno dołączyli do zespołu.

Zmiany, które obowiązują od 16 stycznia dotyczą również nowych pracowników Microsoftu. Osoby mieszkające poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki nie mogą skorzystać z takiego urlopu ze względu na prawo obowiązujące w innych krajach.

Polacy mogą tylko marzyć?

Co ciekawe nieograniczone czasowo urlopy to ostatnio modny w USA trend w najbardziej znanych technologicznych koncernach: Salesforce, LinkedIn, Oracle, Netflix. Cromson, Visualsoft, JustPark, AffectV, Songkick, HubSpot, Eventbrite oraz Cake.

W Polsce pracownicy mogą liczyć na 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Różnica zależy od stażu pracy. Jednak powoli podejście pracodawców do czasu wolnego pracowników się zmienia. Rozwiązanie zaproponowane przez amerykańskie firmy wynika też z ich ogromnej majętności.

Jednak Polska nie jest zupełnie zamknięta na te doniesienia. W niektórych przedsiębiorstwach krajowych coraz częściej słychać o czterodniowym tygodniu pracy. Gamechangerem w tej sprawie była praca zdalna w czasie pandemii. Niektórzy pracownicy wyrabiali się z zadaniami szybciej i dzięki temu zyskiwali dodatkowy czas wolny dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ