Mocne osłabienie złotego i wysoka inflacja

Kurs walut
Inflacja bazowa bije rekordy. Złoty osłabia się. Fot. shutterstock.
Kurs EUR/PLN zbliża się obecnie w okolicy poziomu 4,71 a więc 3-miesięcznego maksimum. Kolejną złą informacją są wyliczenia GUS dotyczące inflacji bazowej w maju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gdy zabrakło krajowych inwestorów złoty mocno stracił wobec głównych walut zagranicznych: kilkanaście groszy wobec franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Jednak najgorsze nastroje wywołuje wysoki kurs euro - znów przekroczył barierę 4,70 zł.

Globalna recesja

Jak wskazuje portal Bankier.pl słabnący złoty to efekt m.in. zaskakującej podwyżki stóp procentowych przez Szwajcarów. Na świecie rośnie obawa przed globalną recesją. Najważniejsze banki centralne odpowiadają na kryzys ekonomiczny i to nie pozostaje bez wpływu na sytuację naszej waluty.

Dziś w Luksemburgu spotykają się ministrowie finansów ze wszystkich krajów członkowskich UE w celu zatwierdzenia KPO dla Polski. Jednak ekonomiści są zgodni co do tego, że ta decyzja nie poprawi wartości złotego w tym momencie. Złoty nie jest kupowany  m.in. z powodu chybotliwej gospodarki i panującej w niej nierównowagi.

Złoty osłabiony

Dokładne wyliczenia przedstawił dziś rano portal Bankier.pl: kurs franka podskoczył o kilkanaście groszy, z niespełna 4,50 zł do 4,60 zł. Druga faza wyprzedaży ruszyła po południu. Kurs euro sięgnął niespełna 4,74 zł (8 groszy więcej niż rano), dolar zbliżył się do 4,54 zł (8 groszy więcej niż rano), funt drożał o 13 groszy, do 5,55 zł. Najmocniej, bo niemal o 20 groszy, rósł kurs CHF/PLN. Tak dużego ruchu nie zanotowano na tej parze nawet po inwazji Rosji na Ukrainę.

Inflacja bazowa

Dziś GUS podał wyliczenia dotyczące inflacji w maju. Miara wzrostu cen w gospodarce w zeszłym miesiącu wyniosła w Polsce 13,9. To najwyższy poziom od 2000 roku. To właśnie ten czynnik ściąga uwagę banków centralnych.

Czytaj dalej: 25 pomysłów na biznes

ZOBACZ RÓWNIEŻ