Jak wymieniać waluty w firmie i płacić mniej

Waluty
Waluty / Fot. Getty Images
Oto kilka praktycznych sposobów jak twoja firma może oszczędzić na walutach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sposób 1. Karta z funkcją wielowalutową

Jeśli często płacisz w walutach obcych, warto posiadać konto walutowe oraz kartę firmową z funkcją wielowalutową. Jeśli płacisz nią w dolarach – pieniądze są pobierane z konta USD, jeśli w euro – pieniądze idą z konta EUR. Dlaczego to takie ważne? Kiedy płacisz w walucie obcej kartą podpiętą tylko do konta w PLN, następuje automatyczne przewalutowanie po tzw. kursie tabelowym, który co do zasady jest mniej korzystny, poza tym mogą obowiązywać dodatkowe prowizje za przewalutowanie.

- W naszym banku zwykła karta debetowa do konta firmowego ma funkcję wielowalutową. Co więcej, jeśli przedsiębiorca założy u nas konto, może otrzymać 20 proc. zwrotu wydatków na paliwo lub za ładowanie samochodu elektrycznego, które zostały poniesione w Polsce, maksymalnie 200 zł miesięcznie Ta promocja trawa do 31 maja – mówi Bartosz Jeziorski z Departamentu Produktów Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim.

Sposób 2. Kantor internetowy


Pieniądze w walucie obcej mogą trafić na konto firmowe na co najmniej 4 sposoby: zwykłym przelewem z konta w PLN, przelewem od zagranicznego kontrahenta, wpłatą gotówki do banku lub poprzez kantor internetowy.

Nie musi to być zewnętrzny kantor, który można znaleźć w internecie. Wiele instytucji udostępnia kantory internetowe w swojej aplikacji bankowej. Dlaczego warto o tym pamiętać? Przede wszystkim dlatego, że kursy dostępne w kantorach bankowych są zwykle atrakcyjniejsze od tzw. kursów tabelowych. Co więcej, nawet kurs dla pojedynczej transakcji możesz negocjować z bankiem. Innymi ważnymi cechami kantorów bankowych jest szybkość i bezpieczeństwo – wymiana następuje właściwie natychmiast, a środki cały czas znajdują się na twoich rachunkach firmowych, bez wysyłania pieniędzy do zewnętrznych operatorów.

Sposób 3. Wymiana bez konta walutowego

Jeśli nie prowadzisz regularnych transakcji w walutach obcych, posiadanie konta walutowego nie jest ci potrzebne.

- W naszym kantorze internetowym dla firm iPKO dealer jest funkcja wymiany waluty pod zagraniczny przelew wychodzący lub przychodzący. W praktyce działa to tak, że jeśli wysyłamy przelew z rachunku w PLN na konto kontrahenta w EUR, to kantor „przechwytuje” tę operacje, wymienia walutę po dobrym kursie i wysyła ją do odbiorcy. Odbiorca widzi, że dokonaliśmy przelewu z numeru rachunku w PLN. Analogicznie działa funkcja dla przelewów przychodzących – kantor „zatrzymuje” przelew i czeka, aż przedsiębiorca wymieni w nim walutę – wyjaśnia Anna Szafran z Departamentu Skarbu w PKO Banku Polskim.

Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich może dotyczyć firmy, która otrzymała dotację, np. z funduszy unijnych. Często prawidłowe rozliczenie dofinansowania wymaga dokonywania płatności za zakupy wyłącznie z konta, na jakie wypłynęły środki z dotacji. W takiej sytuacji firma planująca zakup maszyny np. w EUR płaci z konta PLN. Jeśli nie skorzysta z kantoru wewnętrznego banku, transakcja zostanie rozliczona po co do zasady mniej korzystnym kursie tabelowym.

Drugi przypadek może dotyczyć jednorazowej sprzedaży klientowi zagranicznemu, np. z Czech, gdzie płatność firma otrzyma w koronie czeskiej, a nie ma konta w tej walucie.

Sposób 4. Zagraniczne konta firmowe

Jeśli twoja firma kupuje, sprzedaje lub wykonuje usługi dla klientów zagranicznych, może okazać się, że warto otworzyć konto firmowe w banku lokalnym, z lokalnym numerem IBAN. Dotyczy to np. przedsiębiorców sprzedających swoje towary poprzez platformy marketplace, m.in. Amazon.

- Konto w lokalnym banku umożliwia m.in. unikanie podwójnego przewalutowania przy wypłatach środków z platformy ecommerce, ułatwia rozliczanie podatków z wykorzystaniem przelewu SEPA, a także często jest warunkiem udziału w lokalnym przetargu. To tylko kilka powodów, dla których przedsiębiorcy otwierają konta w naszych oddziałach w Niemczech, Czechach i Słowacji – mówi Remigiusz Górski, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Słowacji. - Co ciekawe, konta firmowe w tych krajach możemy otworzyć bez wyjeżdżania z Polski. Także zarządzanie rachunkami w tych krajach i w Polsce odbywa się poprzez jeden serwis transakcyjny, bez przelogowania – dodaje.

Sposób 5. Ustal kurs na przyszłość

Dla firm, które regularnie handlują z zagranicznymi kontrahentami, najważniejszym problemem może być niestabilność kursów walutowych. Przykładowo, od listopada 2023 do stycznia 2024 roku złoty umocnił się względem euro o prawie 6 proc., co oznacza, że za kontrakt z firmą z Francji podpisany w październiku otrzymasz dziś realnie o 6 proc. mniej. Różnica jest duża i niejednokrotnie może wpłynąć na rentowność operacji. Czy można temu zapobiec? Tak, przedsiębiorcy dzisiaj mogą ustalić kurs do wymiany waluty, która odbędzie się przykładowo za 5 miesięcy. Takie „zamrażanie kursu” w języku finansowym nazywa się FX Forward i jest dostępne w niektórych bankowych kantorach internetowych.

- W naszym kantorze dla firm iPKO dealer zlecenie FX Forward trwa kilka minut i jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, że ustalony kurs jest niezmienny niezależnie od sytuacji rynkowej. To gwarantuje bezpieczeństwo dla przedsiębiorcy, np. że umowa będzie rentowna. Ryzykiem w takim przypadku będzie dla przedsiębiorcy to, że jego firma nie zarobi więcej, gdy kurs zmieni się w sposób dla niej korzystny – wyjaśnia Adrian Płachta dealer walutowy w PKO Banku Polskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ