Kłopoty Sony - nie wszystkie preordery PlayStation 5 trafią do klientów [TYLKO U NAS]

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Nasi rozmówcy nie mają złudzeń - nie wszystkie konsole PS 5 zamówione w przedsprzedaży trafią do klientów w dniu premiery. Niektóre sklepy przewidują wręcz wielotygodniowe opóźnienia, a Sony wciąż milczy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Trwa gigantyczne zamieszanie związane z preorderami konsoli PlayStation 5. Zagraniczne sklepy już teraz informują klientów, że ze względu na duże zainteresowanie, konsole mogą nie trafić do zamawiających w dniu premiery. Takie wiadomości przekazał m.in. Amazon, natomiast amerykański GameStop ostrzega, że urządzenia będą dostępne dopiero w przyszłym roku.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Sony ma problemy z produkcją, w dużej mierze spowodowane epidemią koronawirusa. Mimo to producent nie zdecydował się na przesunięcie premiery, zapewne głównie ze względu na rywalizację z Microsoftem, który problemów z preorderami zdaje się nie mieć.

Czy polscy fani PlayStation również mogą obawiać się o swoje zamówienia? Poprosiliśmy o komentarz największych rodzimych dystrybutorów.

Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy x-kom:
Oczywiście nie mogę zdradzić, ile złożono zamówień na konsolę PlayStation 5 - to tajemnica handlowa. Żeby jednak oddać skalę... Wraz ze startem preorderów uruchomiliśmy specjalną promocję. Osoby zapisujące się do naszego newslettera mogły liczyć na sto złotych zniżki na zakup konsoli nowej generacji, zarówno PlayStation jak i Xbox. Ta promocja cieszyła się bardzo dużą popularnością, bo oferowaliśmy dzięki temu najlepszą cenę na rynku. Suma wszystkich zarezerwowanych konsol jest taka, że w małym mieście powiatowym moglibyśmy wstawić jedno urządzenie do każdego gospodarstwa domowego.
Na ten moment jesteśmy aktywni na rynku i poszukujemy alternatywnych źródeł dystrybucji. Obawiamy się jednak, że nie będziemy w stanie dostarczyć w dniu premiery wszystkich zamówionych egzemplarzy. Oczywiście nie anulowaliśmy zamówień, ale być może na swoją konsolę klienci będą musieli poczekać chwilę dłużej.

Emilia Pawlak, dyrektor handlowa Empik.com:
Cały dostępny w przedsprzedaży nakład znalazł nabywców w ciągu 24 godzin. Obecnie nie przewidujemy żadnych opóźnień. Dostawa zamówień preorder ma dla nas zawsze najwyższy priorytet, ponieważ z tej opcji korzystają najwięksi fani, którzy chcą mieć produkt w pierwszej kolejności. Tym niemniej musimy mieć na uwadze, że wiele czynników jest zależnych bezpośrednio od producenta, a nie dystrybutora.

Michał Mystowski, rzecznik prasowy Media Expert:
Praktyka jest taka, że nie informujemy o dokładnej liczbie zamówień, ale mogę powiedzieć, że zainteresowanie zdecydowanie przerosło wszelkie oczekiwania. Staramy się zadbać o to, by wszyscy klienci, którzy dokonali zakupu w przedsprzedaży otrzymali swoje konsole PlayStation 5 na dzień premiery. Wierzę, że uda się tego dokonać, ale wiele zależy też od samego producenta i zapewnienia przez niego stosownego poziomu podaży produktów. Sieć Media Expert zdecydowała o wstrzymaniu na tę chwilę możliwości składania zamówień, gdyż nie mamy potwierdzonych kolejnych dostaw urządzeń. Sytuacja jest dynamiczna.

Wioletta Batóg, rzecznik prasowa Media Markt Polska:
W przedsprzedaży w Media Markt były dostępne ilości PlayStation 5 potwierdzone z firmą Sony - nie podajemy konkretnych liczb. Na razie nie otrzymaliśmy informacji, żeby miały być jakiekolwiek problemy z dostarczaniem produktów.

Na nasze pytania nie odpowiedzieli przedstawiciele sieci Neonet oraz Avans.

Jak widać dystrybutorzy względnie optymistycznie patrzą w przyszłość, jednak wszyscy, komunikując swoją zależność od producenta, zapewniają sobie "bufor bezpieczeństwa". Tymczasem - jak dowiaduje się "My Company Polska" - nie ma najmniejszych szans, żeby wszyscy zdążyli z realizacją preorderów. Według naszych informacji, w jednej z popularnych sieci sklepów zamówiono ponad 10 tys. konsol nowej generacji, z czego blisko 8 tys. to były urządzenia od Sony. - Chłopaki robią, co mogą, żeby pozyskać PS 5 z alternatywnych źródeł dystrybucji. Moim zdaniem opóźnienie w dostawie preorderów może potrwać nawet kilka tygodni - twierdzi nasz informator. Sytuacja podobnie ma wyglądać w wielu sieciach, choć akurat przedstawiciele Media Markt nawet w nieoficjalnych rozmowach utrzymują, że nie ma powodów do obaw i klienci otrzymają w dniu premiery zakupione w przedsprzedaży PlayStation 5.

Powód takiego zamieszania? Pandemia koronawirusa, która prawdopodobnie bardzo negatywnie wpłynęła na proces produkcyjny. Ale jeden z naszych informatorów wskazuje również na inną kwestię. - Sony nagle zmieniło strategię i stwierdziło, że większy nacisk położą na wystawianie urządzeń w wielkich halach sprzedażowych w stylu Media Markt, dlatego tam mogą trafić konsole, które na początku były przewidziane do dystrybucji w przedsprzedaży - twierdzi przedstawiciel jednej z sieci sklepów.

Inną kwestią jest, że sklepy absolutnie nie spodziewały się takiego zainteresowania. - Szczerze? Ja to jestem zdziwiony, że tylu klientów rzuciło się na PlayStation 5, bo przecież na start nowej generacji praktycznie nie będzie w co grać! Ludzie chcą tę konsolę w dniu premiery chyba tylko po to, żeby pochwalić się nią w mediach społecznościowych... - słyszymy w kuluarach.

Sony wciąż milczy

Z kryzysem ewidentnie nie radzi sobie Sony, które postanowiło nabrać wody w usta. Poprosiliśmy o komentarz oraz potwierdzenie naszych informacji polski oddział odpowiedzialny za PlayStation. Zapytaliśmy m.in. o liczbę konsol przewidzianych dla poszczególnych sklepów oraz o to, skąd całe to zamieszanie z dystrybucją, jednak bardzo szybko zostaliśmy zbyci zdawkowym "nie będziemy komentować tych doniesień". - Jest blokada z centrali - tłumaczy osoba z marketingu Sony.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy odbijamy się od ścian Sony. W lipcu przygotowywaliśmy artykuł dotyczący zapowiedzi konsol nowej generacji. Już wtedy było po pierwszej prezentacji PlayStation 5, więc naturalnie zapytaliśmy o futurystyczny wygląd urządzenia. Zadaliśmy też kilka neutralnych pytań - np. "Czym PS 5 zachwyci fanów, czego należy spodziewać się po kolejnej generacji sprzętu do grania?". Wówczas uzyskaliśmy odpowiedź, że "na razie upoważnione do wypowiedzi o PlayStation 5 są dwie osoby na świecie i niestety nie ma możliwości uzyskania komentarza od nich".

Europejską premierę konsoli Sony PlayStation 5 przewidziano na 19 listopada 2020 roku.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY