Jarosław Gowin:Firmy dostaną 100 proc. umorzenia tarczy finansowej

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. NEWSERIA.PL
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. NEWSERIA.PL
Komisja Europejska zgodziła się nie tylko na przedłużenie już istniejących rozwiązań dla przedsiębiorców, ale także na 100 proc. umorzenia pieniędzy w ramach tzw. tarczy finansowej PFR - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Gowin, wicepremier.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Dzisiaj zapadła decyzja o wprowadzeniu narodowej kwarantanny. Ten czas musi być poświęcony temu, by zwalczać pandemię - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak powiedział wicepremier, pieniądze z tarczy branżowej pójdą do przedsiębiorców jeszcze w grudniu. Firmy skorzystają m.in. z postojowego, zwolnień z ZUS, bezzwrotnych dotacji oraz innych narzędzi (więcej o tarczy branżowej).

- Intensywnie negocjujemy z Komisję Europejską notyfikację nowych środków finansowych. Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie intrumentów pomocowych rozwiązań z wiosnych oraz zgodziła się na umorzenie w 100 proc. pomocy z Polskiegu Funduszu Rozwoju dla branż najbardziej dotkniętych pandemią - zadeklarował.

Rząd miał się także zgodzić na kolejną tarczę finansową - łącznie chodzi o 40 mld złotych. To pomoc dla firm z branż, które nie mogą normalnie funkcjonować.

Jak dodał, ministerstwo pracuje także nad stworzeniem "tarczy prawnej" dla firm.

ZOBACZ RÓWNIEŻ