Jakub Pachocki głównym naukowcem w OpenAI. "To jeden z największych umysłów naszego pokolenia"

Zespół OpenAI, fot. Ilya Sutskever (X).
Zespół OpenAI, fot. Ilya Sutskever (X).
Osobowa rewolucja w OpenAI. Z funkcji głównego naukowca zrezygnował jeden z twórców firmy, Ilya Sutskever. Jego miejsce zajmie Polak, Jakub Pachocki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ilya Sutskever o swojej decyzji poinformował w serwisie "X". - Po blisko dekadzie podjąłem decyzję o opuszczeniu OpenAI. (...). Jestem pewny, że OpenAI zbuduje AGI, które będzie zarówno bezpieczne jak i korzystny pod wodzą Sama Altmana (...). 


Polak na czele zespołu naukowego OpenAI

Odejście Sutskevera nie jest wielki zaskoczeniem. Przypomnijmy, to on jest jednym z odpowiedzialnych za ubiegłoroczne usunięcie Sama Altmana z funkcji szefa OpenAI, co zapoczątkowało duże perturbacje w całej firmie - odejściem zagroziło większość pracowników OpenAI. 

Funkcję zajmowaną dotychczas przez Sutskevera obejmie Polak, Jakub Pachocki. To jeden z najważniejszych badaczy w OpenAI. - Jakub będzie naszym nowym Głównym Naukowcem. Jakub jest również bez wątpienia jednym z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia; jestem zachwycony, że przejmuje tutaj pałeczkę. Prowadził wiele z naszych najważniejszych projektów i jestem pewny, że poprowadzi nas do szybkiego i bezpiecznego postępu w realizacji naszej misji stworzenia AGI, które przyniesie korzyści wszystkim - poinformował Sam Altman.

Przypomnijmy, Jakub Pachocki znalazł się na naszej liście 23 najbardziej wpływowych Polaków w AI. Z OpenAI jest związany od 2017 roku - od początku na funkcjach badacza. Ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Carnegie Mellon University - gdzie zdobył doktora nauk komputerowych. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ