iPhone 15. Kiedy warto, a kiedy nie warto wymienić smartfona na nowość Apple'a

Apple szykuje się do premiery iPhone'a 15 / Fot. M
Apple szykuje się do premiery iPhone'a 15 / Fot. Mat. producenta
Już wkrótce na rynku pojawi się iPhone 15. Kiedy warto wymienić dotychczasowy model, a kiedy nie ma takiej potrzeby? Podpowiadamy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wrzesień to czas na nowe telefony Apple iPhone. To, czy kupisz jeden z nowych modeli iPhone 15, które mają być zaprezentowane na wydarzeniu Apple'a 12 września, zależy od trzech czynników: 

  • Stanu twojego obecnego telefonu 
  • Kompatybilności nadchodzącej aktualizacji iOS 17 
  • Nowych funkcji przyszłego telefonu

Jeśli twój iPhone ma dwa lub trzy lata i działa poprawnie, prawdopodobnie posłuży ci jeszcze przez rok lub dwa.

Nie aktualizuj do iPhone 15, jeśli...

Potrzebujesz tylko nowej baterii. Litowo-jonowe baterie iPhone'a z czasem tracą swoją moc. Po około dwóch latach – dokładnie po 500 pełnych cyklach ładowania, chociaż temperatura też wpływa na żywotność – żywotność baterii skraca się, a wydajność może spadać. Aplikacje mogą otwierać się wolniej. Ekran może wydawać się nieresponsywny podczas przewijania.

Sprawdź: Side hustle

Jeśli to dotyczy twojego obecnego telefonu, nowa bateria, a nie nowy telefon, może rozwiązać problem. Może pomóc telefonowi działać dłużej i przyspieszyć jego działanie.

Jeśli maksymalna pojemność twojej baterii wynosi poniżej 80%, Apple zaleca jej wymianę. Certyfikowana wymiana kosztuje znacznie mniej niż nowy telefon, zazwyczaj ok. 300 zł. A jeśli zakupiłeś usługę AppleCare+, wymiana baterii jest wliczona w cenę. 

Aby ocenić stan baterii, sprawdź jej kondycję w Ustawienia -> Bateria -> Zdrowie baterii i ładowanie.

Wymiana na iPhone'a 15 nie jest też zalecana, jeśli potrzebujesz tylko naprawić ekran. Pęknięte ekrany to problem. Jeśli jednak twój iPhone działa poprawnie, sprawdź cenę wymiany wyświetlacza. Może być korzystniejsza niż wymiana telefonu, a także może zwiększyć wartość twojego obecnego telefonu przy zamianie w przyszłości. 

Jeśli brakuje miejsca na przechowywanie danych i aplikacji, wymiana telefonu również nie jest konieczna. Twój iPhone może działać powoli, ponieważ nie ma wystarczająco dużo wewnętrznej pamięci. Przejdź do Ustawienia -> Ogólne -> Przechowywanie, aby przejrzeć dane, które możesz usunąć.

Możesz sortować aplikacje według tego, które zajmują najwięcej miejsca. Możesz wybrać aplikacje ze strony ustawień przechowywania, aby wyczyścić pobrane dane. 

Jeśli masz iPhone'a 14, przesiadka też nie jest zalecana. Analitycy spodziewają się niewielkiej aktualizacji tegorocznych telefonów, w tym poprawki procesora i pewnych ulepszeń aparatu. Apple już od lat nie wprowadza przełomowych innowacji z generacji na generację, i tak będzie również tym razem. Ot, iPhone 15 to modernizacja i ewolucja, ale nie rewolucja.

Zobacz: Bon turystyczny - lista firm

Najbardziej zauważalna zmiana prawdopodobnie będzie polegać na przejściu na uniwersalny port ładowania USB-C z własnego złącza Lightning firmy Apple. Apple robi to, aby dostosować się do legislacji Unii Europejskiej.

iPhone 15 a przesiadka. Kiedy warto kupić?

Kiedy iOS 17 nie obsługuje twojego modelu. Właściciele iPhone'a 8, 8 Plus i X, a także starszch modeli, nie otrzymają już aktualizacji oprogramowania. 

Natomiast to ważne, aby twój telefon mógł być aktualizowany do najnowszej wersji iOS. Dostarcza ona nowe funkcje, a także ważne aktualizacje bezpieczeństwa i poprawki błędów. Korzystanie z przestarzałego oprogramowania może wpływać na wydajność i narażać twoje dane.

Kolejny powód do zakupu nowego modelu: twoje urządzenie potrzebuje poważnych napraw. Aparat nie działa? Niesprawne przyciski lub mikrofon? Poproś o wycenę specjalistę ds. napraw Apple, ale spodziewaj się, że te naprawy będą kosztować więcej niż prosta wymiana baterii lub ekranu.

Jeszcze innym powodem są niektóre funkcje software'owe. Nawet jeśli twój iPhone obsługuje iOS 17, nie otrzymasz wszystkich funkcji aktualizacji. Klawiatura, która kończy zdania podczas pisania, jest dostępna tylko w iPhone 12 i nowszych, podobnie jak reakcje FaceTime uruchamiane ręką. Funkcja dostępności dla osób o słabym wzroku, zwana "Point and Speak", będzie działać tylko na obsługiwanych modelach Pro z głębokością 3D i czujnikami lidar (iPhone 12 Pro i nowsze).

Cokolwiek zdecydujesz, poczekaj do 12 września, zanim podejmiesz decyzję. Wtedy Apple ujawni, co dokładnie zapewni iPhone 15.

ZOBACZ RÓWNIEŻ