Google ogłasza nowe możliwości wyszukiwania z wykorzystaniem AI dla lekarzy

AI pomoże służbie zdrowia / Fot. DIA TV, Shutterst
AI pomoże służbie zdrowia / Fot. DIA TV, Shutterstock
Google Cloud ogłosiło nowe możliwości wyszukiwania zasilane sztuczną inteligencją, które mają pomóc pracownikom służby zdrowia szybko pobierać dokładne informacje kliniczne z różnych rodzajów dokumentacji medycznej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Branża opieki zdrowotnej ma ogromne ilości cennych informacji i danych, ale dla lekarzy może być trudno je odnaleźć, ponieważ często są one przechowywane w różnych systemach i formatach. Nowe narzędzie wyszukiwania Google Cloud pozwoli lekarzom pobierać informacje z notatek klinicznych, zeskanowanych dokumentów i elektronicznych kart pacjenta. Wszystkie dane będą dostępne w jednym miejscu.

Firma stwierdziła, że nowe możliwości pozwolą pracownikom służby zdrowia zaoszczędzić znaczną ilość czasu i energii.

— Chociaż takie wyszukiwanie powinno oszczędzać czas, powinno również zapobiegać frustracji ze strony specjalistów i zapewnić, że szybciej znajdą odpowiedź — powiedziała Lisa O'Malley, starsza dyrektor ds. zarządzania produktami Cloud AI w Google Cloud.

Jeśli lekarze chcą np. dowiedzieć się o historii pacjenta, nie muszą już przeglądać swoich notatek, faksów i elektronicznych kart zdrowia oddzielnie. Zamiast tego mogą wyszukiwać pytania takie jak: "Jakie leki ten pacjent brał w ciągu ostatnich 12 miesięcy?" i widzieć odpowiednie informacje w jednym miejscu.

Nowe możliwości wyszukiwania Google mogą być również używane do innych kluczowych zastosowań, takich jak stosowanie odpowiednich kodów rozliczeniowych czy ustalanie, czy pacjenci spełniają kryteria do wzięcia udziału w badaniu klinicznym.

AI bardzo przydatna dla lekarzy

O'Malley dodała, że technologia może podawać źródło informacji, które pochodzi bezpośrednio z wewnętrznych danych organizacji. Ma to pomóc rozwiązać obawy lekarzy, że AI może generować nieścisłe odpowiedzi.

Funkcje wyszukiwania będą szczególnie cenne dla pracowników służby zdrowia, którzy już teraz zmagają się z brakami kadrowymi i przytłaczającą ilością biurokracji.

Badanie sfinansowane przez American Medical Association w 2016 roku wykazało, że na każdą godzinę spędzoną przez lekarza z pacjentem przypada dodatkowe dwie godziny pracy administracyjnej. Lekarze często spędzają dodatkowo od jednej do dwóch godzin na pracach biurowych poza godzinami pracy, co wielu w branży nazywa "czasem w piżamie".

W 2022 roku 53% lekarzy zgłosiło uczucie wypalenia, w porównaniu z 42% w 2018 roku, według badania z stycznia przeprowadzonego przez Medscape.

Google ma nadzieję, że jego nowe możliwości wyszukiwania zmniejszą ilość czasu, jaki specjaliści muszą poświęcać na przeszukiwanie dodatkowych kartotek i baz danych.

— Wszystko, co Google może zrobić, stosując nasze technologie wyszukiwania, technologie opieki zdrowotnej i możliwości badawcze, aby uczynić podróż klinicystów i dostawców opieki zdrowotnej oraz płatników szybszą, bardziej efektywną, oszczędzającą im koszty, myślę, że ostatecznie przynosi korzyści nam jako pacjentom — powiedziała O'Malley.

Nowe funkcje będą oferowane organizacjom z sektora zdrowia i nauk przyrodniczych za pośrednictwem platformy wyszukiwania Vertex AI Google, której firmy z innych branż mogą już używać do przeszukiwania publicznych stron internetowych, dokumentów i innych baz danych. Specyficzna oferta dla opieki zdrowotnej opiera się na istniejących produktach Google Healthcare API i Healthcare Data Engine.

Nowe możliwości Vertex AI Search mogą być bezpośrednio zintegrowane z codzienną pracą specjalistów, co jest bardzo ważne dla klientów w tej dziedzinie.

Branża opieki zdrowotnej była tradycyjnie bardziej nieufna wobec nowych technologii, a adopcja może być jeszcze trudniejsza, jeśli pracownicy służby zdrowia uznają nowe rozwiązania za rozpraszające lub trudne w obsłudze. Google zwracało na to szczególną uwagę w trakcie prac nad tymi rozwiązaniami.

Co ważne, Google Cloud nie ma dostępu do danych klientów ani nie używa ich do szkolenia modeli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ