Daniel Obajek o cenach na Orlenie: "Nie może być taniej"

orlen
Fot. shhutterstock.
Według prezesa PKN Orlen ceny paliw na stacjach koncernu muszą pozostać na obecnym poziomie. W innym wypadku "Wystarczyłby tydzień-dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju" - wyjaśnia Daniel Obajtek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wszyscy chcielibyśmy płacić mniej za litr benzyny czy oleju napędowego, jednak prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, tłumaczy, że jest to niemożliwe z uwagi na wiele czynników, które wpływają na cenę paliwa.

Przede wszystkim, Daniel Obajtek przypomina, że państwa OPEC podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia, co skutkowało wzrostem ceny ropy naftowej. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko to jest przyczyną wyższych cen paliw.

Obajtek o cenach paliw: Nie może być taniej

Jak mówi Daniel Obajtek w rozmowie z „Super Ekspresem” na ceny wpływa również kurs dolara, a także wzrost cen biododatków czy uprawnień do emisji CO2. Dużą część końcowej kwoty na paragonie za tankowanie stanową koszty pracy. W ciągu ostatnich 10 lat wynagrodzenia poszły w górę praktycznie o 100%, co bezpośrednio wpłynęło na koszty produkcji i dystrybucji paliw.

Prezes Orlenu deklaruje, że w takiej sytuacji obniżenie cen paliw przez PKN Orlen byłoby niemożliwe. Prezes tłumaczy, że ze względu na parytet importowy, musiałby kupić importowane do Polski paliwo drożej, aby sprzedać je u nas taniej. W przypadku braku dostaw, kraju groziłby paraliż, co już przerabiali Węgrzy, którzy próbowali uregulować ceny paliw odgórnie, a w efekcie rozmontowali całą gospodarkę.

Czytaj dalej: 5 najlepszych polskich startupów foodtech [My Company Polska x Infoshare]

500 litrów za najniższą krajową

Obajtek podkreśla, że w Polsce ceny paliw są relatywnie niskie w porównaniu do innych krajów, zwłaszcza tych ościennych. Według prezesa Orlenu jest sporo kierowców, którzy jeżdżą po świecie i  czekają aż tylko dotrą do polskiej granicy, żeby zatankować. Daniel Obajtek zaznacza przy tym, że w 2012 roku za najniższą krajową można było kupić 200 litrów paliwa, a dziś ponad 500 litrów.

Niestety, z uwagi na wiele czynników, których nie da się kontrolować, ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce mogą dalej rosnąć. Według danych e-petrol.pl z 19 kwietnia 2023 roku, średnia cena benzyny Pb98 wynosi 7,42 zł/l, Pb95 - 6,82 zł/l, a oleju napędowego ON - 6,71 zł/l. Autogaz kierowcy tankują średnio za 3,09 zł/l.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce obowiązuje wolny rynek, na którym ceny paliw kształtują się w oparciu o podaż i popyt. Niemniej jednak, decyzje państwowe, takie jak podniesienie podatków czy wprowadzenie nowych regulacji, także wpływają na ostateczne ceny przy dystrybutorach.

PsiBufet sprzedany! Polski startup przejmuje konkurent z zachodu

ZOBACZ RÓWNIEŻ