Daikin inwestuje 1,5 mld złotych w polską fabrykę. Co wiemy o wielkim projekcie?

Daikin
Ogłoszenie inwestycji firmy Daikin, fot. mat. prasowe
Już niebawem w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie nowa fabryka firmy Daikin. To jedna z największych inwestycji zagranicznych podmiotów ogłoszonych w ciągu ostatnich miesięcy w kraju. Południowokoreański podmiot zamierza wydać 1,5 mld złotych - w efekcie zatrudnienie znajdzie tysiąc osób.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowa fabryka będzie produkować pompy ciepła i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku, dołączając do istniejących europejskich przedsiębiorstw produkcyjnych w Belgii, Czechach i Niemczech. W fabryce do 2025 roku zatrudnienie znajdzie 1000 osób.

Daikin wyda miliardy na nowe fabryki

Inwestycja uzupełnia ogłoszony w zeszłym roku plan zarządzania strategicznego Daikin Europe FUSION 25, w ramach którego firma zainwestuje 840 milionów euro w nowe fabryki oraz nowe inwestycje w już istniejących zakładach. Dzięki temu łączna kwota inwestycji Daikin Europe do 2025 roku wyniesie ponad 1,2 miliarda euro. Europa jest dla Daikin regionem o najwyższym priorytecie, dla rozwoju produkcji pomp ciepła w ramach planu FUSION 25.

– Jako wiodący producent pomp ciepła na europejskim rynku, Daikin chce ułatwić społeczeństwom przejście od używania kotłów wykorzystujących paliwa kopalne, na pompy ciepła. Dlatego stale rozwijamy nasze produkty i usługi, a teraz podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowej fabryki w Polsce. Fabryka ta będzie miała największą w Grupie Daikin Europe zdolność produkcyjną grzewczych pomp ciepła. Dzięki tej inwestycji chcemy osiągnąć pozycję lidera w segmencie pomp ciepła na wszystkich kluczowych rynkach – powiedział Toshitaka Tsubouchi, prezes Daikin Europe.

- Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, czego najlepszym dowodem są zajmowane przez nasz kraj miejsca w różnego rodzaju rankingach. Co istotne, na postrzeganie naszego kraju i decyzje inwestycyjne nie ma wpływu wojna na Ukrainie. Prowadziliśmy ze stroną japońską intensywne rozmowy, również podczas mojej czerwcowej wizyty w Japonii. I mamy tego teraz efekty. To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej  oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach,– dodał Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

- Zwiększamy nasze zdolności produkcyjne poprzez inwestycje kapitałowe i wzrost zatrudnienia w już istniejących fabrykach pomp ciepła w Europie. Decyzja o uruchomieniu całkowicie nowego zakładu w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie. Polska jest krajem o dużej liczbie wykwalifikowanych pracowników, a do 2025 roku zatrudnienie w naszej fabryce znajdzie 1000 osób. Podjęte przez nas wysiłki pozwolą nam do 2025 roku produkować 4 razy więcej niż obecnie. Dzięki temu stworzymy system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na ten dynamicznie rozwijający się rynek. Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię „bliskości”, która zakłada, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europie. – potwierdził  Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe. 

W konferencji wziął udział premier, Mateusz Morawiecki.

Pierwsza fabryka Daikin w Polsce

- Inwestycja japońskiej firmy z wielu względów jest kluczowa: będzie to największy projekt w historii naszej strefy, największa fabryka spółki w Europie, wysoce zaawansowana technologicznie i tworząca ponad tysiąc nowych miejsc pracy – mówi Marek Michalik prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W ciągu ostatniej dekady europejski rynek grzewczych pomp ciepła rozwijał się w szybkim tempie, w 2021 roku zanotował sprzedaż ponad 1 mln sprzedanych sztuk.

– Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi, przywódcy określili jasno wytyczoną ścieżkę dla Europy, której celem jest zostanie kontynentem neutralnym klimatycznie do roku 2050. Kolejny pakiet Fit for 55, jak również najnowszy plan REPowerEU, zwiększają tempo działań mających na celu zmniejszenie emisji i zależności od paliw kopalnych w Europie. Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę w realizacji tych ambicji, dlatego spodziewamy się szerokiego zastosowania pomp ciepła w najbliższych latach. Przewiduje się, że do 2025 roku co najmniej 3 miliony urządzeń grzewczych z pompami ciepła będzie instalowanych każdego roku, co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie około 30%. Wraz z Daikin chcemy ponownie potwierdzić naszą wiodącą pozycję, inwestując w przyszłość – powiedział Patrick Crombez, dyrektor generalny Daikin Europe Heating and Renewables.

Projekt w liczbach

  • Planowana wartość inwestycji: ok. 310 mln euro (ok. 1,5 mld zł)
  • Planowane zatrudnienie: powyżej 800 osób
  • Rozruch maszyn: lipiec 2024 r.
  • Planowane rozpoczęcie produkcji: lipiec 2024 r.
  • Planowane zakończenie inwestycji: grudzień 2025 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ