Cztery na cztery

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Samochody z napędem na cztery koła to nie tylko SUV-y i rasowe terenówki. Wiele modeli, które nie należą do tych grup, daje nam do dyspozycji napęd na cztery koła. To cenne, bo taki napęd przydaje się także na co dzień – w zwykłych rodzinnych autach, limuzynach czy nawet pojazdach dostawczych.

W samochodach terenowych, zwykle kupowanych przez hobbystów, napęd na cztery koła pomaga pokonać trudne przeszkody terenowe – błoto, mokrą trawę, wodne przeprawy czy strome pojazdy. Takie modele to jednak rynkowa nisza, w której przed laty znajdował się m.in. kultowy dziś, kanciasty Land Rover Defender, ale są w niej też charakterystyczny Jeep Wrangler (teraz w unowocześnionym wydaniu) czy luksusowy, bardzo sprawny w terenie Mercedes klasy G, którego specjalne wersje używane są m.in. przez wojsko. W tej grupie znajdziemy też np. 

Toyotę Land Cruiser. Warto dodać, że te modele, uzbrojone w nowoczesną technikę i solidny układ przeniesienia napędu na wszystkie koła, naprawdę potrafią zdziałać cuda poza utwardzonymi drogami. Świetne własności terenowe zwykle zyskujemy jednak kosztem komfortu i stabilności na drogach szybkiego ruchu. Coś za coś. Po co jednak napęd 4x4 w pozostałych autach?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wspomniane modele terenowe to samochody drogie, wyposażone w mechanizmy, które na co dzień w ogóle się nie przydają – na suchej, asfaltowej drodze można z ich pomocy spokojnie zrezygnować. Jednak na rynku mamy teraz mnóstwo aut, które wprawdzie nie są wyposażone w tak wyrafinowaną technikę, ale – dzięki napędowi na cztery koła – zapewnią nam coś, co jest ważne dla każdego kierowcy: większe bezpieczeństwo na zwykłej drodze. Napęd na...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2020 (63)

Więcej możesz przeczytać w 12/2020 (63) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY