Czas na Polskę! Forum Ekonomiczne 2020

Czas na Polskę! Forum Ekonomiczne 2020
Spustoszenie w polskiej gospodarce wynikające z pandemii i jej następstw uderzyło w jakiekolwiek estymacje i prognozy na przyszłość. Wiadomo jednak, że jeśli nasz kraj wykorzysta swoją szansę, ma szansę odnieść sukces - wynika z Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2020 opublikowanego podczas konferencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Drugi raz gospodarki nie da się zamrozić - powiedział podczas prezentacji raportu rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak. Polskie firmy muszą teraz przygotować plan przestawienia biznesu na nowe tory, a następnie wykorzystać swoje szanse.

Będzie to trudne, bo jak zaznaczył Paweł Borys, prezes PFR, w tym roku polski PKB spadnie o około 2-3 proc. Z drugiej strony jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że będzie znacznie gorzej. Jeśli Polska dziś nie popełni błędu, to ma szansę na dalsze zmniejszanie dystansu do bogatszych państw zachodu. Piotr Maszczyk, jeden z autorów raportu zwrócił uwagę na to, że Polsce pod względem PKB per capita z uwzględnionym parytetem siły nabywczej udało się już wyprzedzić Grecję, ale bez stworzenia solidnych fundamentów gospodarczych będzie ciężko pokonać kolejne kraje.

Eksperci sprawdzili również, jak wygląda pozycja Polski na tle innych krajów regionu. Polska straciła na pandemii mniej niż inne kraje Unii Europejskiej, ale szok popytowo-podażowy nas nie ominął.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY