Jak pracuje się w IT? Powstała gra, która pomaga zrozumieć pracę działu

Gra w IT
Gra w IT
Wkurzają cię teksty "U mnie działa" albo: "Nie mogę podejść, czekam aż się skompiluje"? Pracowników IT wkurza to, że nie rozumiesz ich świata. I przygotowali specjalną grę, która pokazuje, jak pracuje się w IT.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gra to pomysł działu IT firmy PPG. Na co dzień zajmuje się ona produkcją farb i lakierów, ale podobnie jak w innych branżach, konflikty i nieporozumienia na linii IT-"reszta świata" zmotywowały kreatywną część zespołu do podjęcia działań, których celem jest przybliżenie świata zero-jedynkowego.

Jak pracuje się w IT, czyli nowa gra karciana

- Wielokrotnie dyskutowaliśmy, jak prowadzić projekty informatyczne w sposób jak najbardziej komfortowy i efektywny dla wszystkich uczestników procesu. Dotychczas było to dla nas, jak i wielu innych firm, pewnym wyzwaniem. Brak wiedzy dotyczącej technologii, specyficzny język i wiedza wymagane do operacji IT, nie zawsze były dobrze rozumiane przez pracowników innych działów, które korzystały z naszych rozwiązań. Dlatego wpadliśmy na pomysł gry karcianej, której celem jest edukacja o procesach informatycznych - mówi Kacper Paradziej, IT Manager, autor pomysłu.

Efekt? Gra karciana, której celem jest zapoznanie graczy z ideologią Agile, pomoc w identyfikacji i wyjaśnieniu struktur, ról oraz elementów portfela IT, takich jak wdrożenie, backlog itp. (znanych jako aktywa w grze). W rezultacie wrasta zrozumienie Agile jako całości oraz poszczególnych procesów programistycznych.

Gra została pierwotnie wymyślona na potrzeby konferencji „Data Inspiration Through Innovation”, która odbyła się we wrześniu 2021 roku we Wrocławiu. Jej pierwsza wersja została zaprezentowana w ramach warsztatu „Jak zbudować zwinną organizację” prowadzonego przez Kacpra Paradzieja, IT Managera i Łukasza Palmowskiego, DAM Project Manager. W związku z nieoczekiwanym, ogólnofirmowym zainteresowaniem grą, Kacper i Łukasz opracowali drugą, pełniejszą i dojrzalszą wersję.

Od samego początku pomysł wspierał Marcin Kluczka, Senior IT Manager - szef zespołu, który pomógł we wcieleniu tego  pomysłu w życie, przedstawieniu go wewnątrz organizacji i zapewnienie budżetu na jego produkcję. 

Zobacz również: Oto nowe technologie, które zmieniają biznes

Detale pomogą w biznesie?

W czasach, gdy o pozycji rynkowej firmy decyduje innowacyjność, porozumienie na linii biznes – dział IT jest kluczowe. Stanowi element zwinnego funkcjonowania firmy, które odzwierciedla się w szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby rynku oraz sprawnym wdrażaniu nowych rozwiązań operacyjnych. 

Proces informatyczny charakteryzuje się powtarzalnością i pewnymi schematami, które warto poznać. Dział IT rozpoczyna nowy projekt w firmie od wprowadzenia, w jaki sposób będzie pracował, co się zadzieje, jakie elementy będą potrzebne do realizacji zadania. Im szybciej druga strona zrozumie zasady i mechanikę, tym szybciej projekt zostanie zrealizowany. 

Edukacja przez gamifikację

Gra karciana PPG opisuje proces informatyczny, ucząc języka IT, przebiegu procesu oraz roli poszczególnych członków zespołu. Aby wygrać, należy skompletować odpowiednią liczbę kart – dokładnie tak, jak to się dzieje w projekcie IT, gdzie musimy zebrać poszczególne elementy i zrozumieć ich znaczenie. W grę jednorazowo może zagrać 4-5 osób, a średni czas gry wynosi ok 45-60 minut. Odzwierciedla to liczbę osób standardowo zaangażowanych w projekt IT oraz czas potrzebny na spotkanie ustalające przebieg procesu. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbuduje zwinną organizację poprzez zebranie karty frameworka (Scrum lub XP lub Essential SAFe), a także wszystkich pięciu kart zasobów procesu IT: wdrożenie, zwinne procesy, zaległości, oszacowanie i element backlogu produktu (PBI).

- Agile Card Game traktuje o sposobie, rolach i artefaktach, jakie są używane i mają miejsce, kiedy projekt IT jest realizowany zwinnymi metodami. Poprzez grę karcianą „biznes” jako nasz zleceniodawca i partner, ma okazje przybliżyć sobie tę wiedzę – dodaje Łukasz Palmowski, DAM Project Manager.

Dzięki zastosowaniu gamifikacji, edukacja odbywa się w sposób przyjazny i komfortowy, a sam proces prowadzenia projektów informatycznych zyskuje inny wizerunek. Dobre wzajemne zrozumienie potrzeb sprawia, że biznes potrafi lepiej wyrazić swoje oczekiwania, a dział IT jest w stanie szybciej zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Gra IT wymyślona przez zespół PPG pokazuje również, że nie trzeba sięgać po skomplikowane rozwiązania, aby osiągnąć cel. 

- O potrzebie stworzenia jasnego i spójnego języka projektów IT świadczy dużo pozytywnych ocen otrzymanych od użytkowników naszej gry nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach - podsumowuje Marcin Kluczka. – Sprawna komunikacja między biznesem a IT to bardzo ważne ogniwo w sukcesie firmy. Dlatego nasza gra jest obecnie dostępna w każdym większym biurze PPG, w tym w centrali w Pittsburghu. Jesteśmy z tego bardzo dumni! - dodaje.

Przeczytaj: Czekoladowa afera w Trumpf

PPG. Czym zajmuje się firma?

W PPG codziennie opracowujemy i oferujemy farby, powłoki i materiały specjalistyczne, którym klienci ufają już blisko 140 lat. Dzięki zaangażowaniu, kreatywności i bliskiej współpracy, jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom, jednocześnie wyznaczając właściwy kierunek dalszego rozwoju. Główna siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu, a nasze oddziały są w ponad 70 krajach na całym świecie. W 2022 roku firma zanotowała przychód netto w wysokości 17,7 mld USD. Wspieramy klientów z branży budowlanej, konsumenckiej, przemysłowej, transportowej oraz z rynków pochodnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ