Biedronka będzie sprzedawała testy na koronawirusa?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Biedronka wprowadzi do sprzedaży testy antygenowe na obecność przeciwciał Covid-19 - poinformowała firma.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sprzedaż testów rozpocznie się 15 marca br. Do sklepów trafi certyfikowany test wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2. Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab test ma dokładność ponad 98 procent. Jak podaje sieć, będzie on kosztował niecałe 50 zł (49,99 zł) i można go wykonać w warunkach domowych.

Test Primacovid to tak zwany test serologiczny. Oznacza to, że pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19. Test jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to tylko ok. 10 minut. 

- Misją Biedronki od początku istnienia jest umożliwianie kupującym dostępu do towarów, które są dla nich ważne i to zawsze w niskich cenach. Dotyczy ona nie tylko produktów spożywczych, ale i takich, które pozwolą na zaspokojenie ważnych potrzeb psychologicznych i zwiększenie bezpieczeństwa. Do nich należy z pewnością test Primacovid. Wprowadzamy go na rynek jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, także dlatego, że jako lider rynku jest to część naszej odpowiedzialności społecznej - powiedział Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

Biedronka: Zalecamy pójście do lekarza

Producent Pimacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać Covid-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

Test może wykonać każdy, kto miał lub podejrzewa, że miał kontakt z osobami zakażonymi lub z osobami z objawami Covid-19, lub po prostu każdy, kto chce być świadomy tego, czy przebył już infekcję.

Warto też wiedzieć, że decyzją sieci Biedronka jeden klient może zakupić jednorazowo maksymalnie 3 sztuki testu Primacovid.

Sieć nie podaje, ile testów zostanie wprowadzonych do sprzedaży.

Testy w Biedronce. Czy pozytywny wynik oznacza, że mam koronawirusa?

Należy pamiętać o tym, że testy, które chce sprzedawać Biedronka, nie są wiarygodnym źródłem informacji o tym, czy mamy koronawirusa. Są to tzw. testy serologiczne, czyli wskazujące na to, że mamy przeciwciała przeciwko koronawirusowi wywołującego Covid-19. W praktyce po wykonaniu testu przez osobę chorą, jego wynik może wyjść negatywny. Nie oznacza to, że test jest błędny - bo nie wskazuje on na to, że jest się chorym. Z kolei wynik pozytywny nie oznacza, że na pewno chorowało się w przeszłości.

W celu uzyskania wiarygodnych informacji na temat testów i objawów koronawirusa polecamy stronę Ministerstwa Zdrowia.

baner 970x200

ZOBACZ RÓWNIEŻ