Aion Bank coraz bliżej Polski. Rusza strategiczna współpraca z Mastercard

Aion Bank
Aion Bank, fot. materiały prasowe
Aion Bank, czyli nowy pomysł biznesowy Wojciecha Sobieraja (założyciela Alior Banku) wejdzie oficjalnie do Polski w połowie roku. Instytucja ma doprowadzić do kolejnej rewolucji w polskiej bankowości. Zyskała w tym wsparcie Mastercard.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Twórcy Aion Banku, w odróżnieniu od podmiotów obecnych na polskim rynku, chcą oprzeć swoją ofertę na modelu SaaS (czyli subskrypcyjnym), a nie na opłatach za wykonywanie różnych usług. Jak zapewniają jego twórcy, dzięki temu każdy użytkownik banku będzie miał dostęp m.in. do lokat z wyższym oprocentowaniem czy też specjalnej platformy inwestycyjnej.

Karol Sadaj, szef Aion Banku na Polskę, w rozmowie z portalem bankier.pl potwierdził, że debiut instytucji w Polsce planowany jest w połowie roku (obecnie bank działa tylko w Belgii). Klienci będą mogli wybierać z jednego z trzech pakietów. Szczegółów póki co brak.

Aion Bank. Współpraca z Mastercard

Aion Bank zawarł już strategiczną współpracę z Mastercard. W jej ramach cyfrowy bank został certyfikowanym członkiem programu Mastercard Fintech Express. Dzięki temu partnerstwu spółki fintech będą mogły korzystać z oferowanej przez Aion Bank technologii Vodeno Cloud Platform (VCP).

Aion był również pierwszym bankiem w Belgii, który zastosował technologię NFC do obsługi procesu rejestracji nowych klientów z sektora handlu detalicznego i MŚP. Polega to na tym, że użytkownik zakładając konto w aplikacji Aion Bank przykłada swój paszport do telefonu, aby ten mógł załadować dane osobiste klienta. Nie jest konieczne robienie zdjęcia dokumentu. Rozwiązanie to jest zgodne z regulacjami bankowymi i spełnia procedury AML (Anti Money Laundering – Przeciwko Praniu Pieniędzy) oraz KYC (Know Your Customer – Poznaj Swojego Klienta). W przypadku dowodów osobistych pozostaje sprawdzona metoda skanowania dokumentu. Dzięki temu nowe konta klientów można założyć w 10 minut, a procedura udzielania kredytów uprawnionym użytkownikom została skrócona do 20 minut. 

Oprócz całkowicie cyfrowej obsługi procesu pożyczkowego Aion i Vodeno opracowały również produkty kredytowe dla fintechów oraz firm prowadzących sprzedaż w internecie, które chcą dodawać wbudowane usługi bankowe do swoich ekosystemów. W ramach jednego, kompleksowego wdrożenia sprzedawcy detaliczni mogą udostępnić ofertę płatności odroczonych lub ratalnych oraz innych usług finansowych. Technologię dostarcza Vodeno, a finansowania udziela Aion Bank. W skrócie - to smart pożyczka.

Aion i Vodeno korzystają z usług spółki Mastercard Processing, świadczącej pełny zakres usług przetwarzania transakcji dla wydawców kart.

Co sprzedawać w internecie - sprawdzone produkty w e-commerce

Zwrot ku cyfryzacji

- W obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z przyspieszonym zwrotem w stronę cyfrowości, użytkownicy poszukują innowacji technologicznych. Konsumenci coraz chętniej korzystają z rozwiązań online, a wielu Europejczyków chciałoby przejść z bankowości fizycznej do kanałów cyfrowych. Innowacyjne firmy chcą spełnić ich wymagania poprzez wprowadzanie nowych produktów fintech w szybkim tempie i na dużą skalę, ze wsparciem odpowiednich partnerów. Bardzo się cieszymy, że Aion Bank dołączył do naszego programu Fintech Express. Ma on na celu pomaganie firmom cyfrowym poprzez ułatwianie współpracy z Mastercard. Jesteśmy świadomi ogromnego potencjału współpracy z Aion Bank ze względu na jego kompleksową ofertę, wspieraną przez dostawców technologicznych dla fintechów, takich jak Vodeno – mówi Jason Lane, wiceprezes ds. rozwoju rynku w Mastercard Europe.

- Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z Mastercard oraz z dołączenia do programu Fintech Express. Współpraca ta jest owocem długofalowych relacji z Mastercard. Z wielką przyjemnością będziemy oferować fintechom, biorącym udział w programie, wbudowane usługi finansowe oparte na w pełni chmurowej technologii bankowej Vodeno. Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych Mastercard, takich jak doradztwo zespołów ds. rozwoju biznesu na kluczowych rynkach, łączność z kluczowymi klientami komercyjnymi, wspieranie marki oraz wsparcie marketingowe. Połączenie usług Mastercard, technologii Vodeno i w pełni uregulowanego statusu Aion Banku przyspieszy rozwój europejskich firm fintech, które chcą udostępniać szeroką gamę produktów i usług kredytowych w wielu sektorach gospodarki – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aion Banku.

Program Mastercard Fintech Express jest częścią  platformy Mastercard Accelerate, która zapewnia startupom i nowym firmom wsparcie i pomoc na każdym etapie rozwoju i transformacji, od wejścia na rynek do globalnej ekspansji. Platforma ta obejmuje cztery główne programy: Fintech Express, Start Path, Engage i Developers.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ