Accenture opóźnia zatrudnianie nowych pracowników

Accenture zwalnia i ogranicza zatrudnienie / Fot.
Accenture zwalnia i ogranicza zatrudnienie / Fot. Stefan Wermuth, Bloomberg
W związku z redukcją aż 19 000 etatów firma Accenture spowalnia również zatrudnianie nowych pracowników. Wiele osób nie kryje irytacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gigant usług profesjonalnych spowalnia zatrudnianie niedawnych absolwentów po zwolnieniu 19 000 miejsc pracy. 

Accenture celowo opóźnia daty rozpoczęcia pracy dla niektórych niedawno zatrudnionych osób, ponieważ chce "ponownie skalibrować swoją ogromną siłę roboczą w celu stworzenia środowiska bardziej świadomego kosztów".

Sprawdź: Ile wynosi 13 emerytura?

- W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku niektórych niedawnych absolwentów, dostosowujemy daty rozpoczęcia w oparciu o potrzeby naszych klientów i biznesu – powiedziała w jednym z wywiadów rzeczniczka Accenture, Rachel Frey.

Jedna z ostatnich absolwentek, która odmówiła ujawnienia tożsamości, ponieważ mogłoby to zagrozić jej przyszłym perspektywom zatrudnienia, powiedziała, że przyjęła pełnoetatowe stanowisko konsultanta w Accenture w Wielkiej Brytanii, które miało rozpocząć się w czerwcu. Jej data rozpoczęcia była dwukrotnie przesuwana - najpierw na październik, a potem na początek 2024 r. Ostatecznie zdecydowała się zrezygnować z pracy, zamiast czekać.

Rekruter Accenture przeprosił za opóźnienie i powiedział, że "podjęto decyzję, aby stworzyć jak najlepsze pierwsze doświadczenie dla nowych pracowników". 

Accenture bierze pracowników na przeczekanie

Accenture oferuje dodatkową premię za podpisanie kontraktu niektórym osobom, których daty rozpoczęcia pracy zostały przesunięte. Tak przynajmniej twierdzi jedna z osób zaznajomionych z praktykami zatrudniania w firmie, która nie była upoważniona do publicznego wypowiadania się w imieniu marki.

Zobacz: Co to IBAN?

Opóźnienia w zatrudnieniu Accenture pojawiły się również na anonimowych forach Reddit poświęconych dyskusji na temat firmy. "Byłem ciągnięty [sic] przez miesiące" - powiedział jeden z kandydatów, student ostatniego roku college'u, który jeszcze nie otrzymał daty rozpoczęcia. "Po prostu nie wiem, co robić w tym momencie". 

Inny, który wcześniej był stażystą w Accenture, rozważał aplikowanie gdzie indziej. "To po prostu do bani, ponieważ ominęło mnie wiele firm i ról w jesiennym cyklu rekrutacji" – napisał, odnosząc się do okresu, kiedy pracodawcy zjeżdżali na kampusy uniwersyteckie, aby przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

Opóźnienia w zatrudnianiu są ostatnim ciosem dla branży usług profesjonalnych, w skład której wchodzą firmy z Wielkiej Czwórki, takie jak KPMG i Deloitte, a także renomowani konsultanci McKinsey & Co. i Boston Consulting Group. 

Boom biznesowy w czasie pandemii doprowadził do zatrudniania dużych grup pracowników, a teraz firmy mają zbyt wielu konsultantów goniących za zbyt małą ilością pracy. 

Accenture powiedział w zeszłym miesiącu, że zlikwiduje 19 000 miejsc pracy – ok. 2,5% siły roboczej – w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W tym tygodniu firma Ernst & Young zrezygnowała z kolei z planu rozdzielenia swoich praktyk konsultingowych i audytowych na dwie oddzielne spółki, wywołując niepewność i intrygi w statecznym sektorze, który nie jest znany z wielu dramatów.

CEO Accenture: obniżamy koszty

Dyrektor generalna Accenture, Julie Sweet, powiedziała w marcu br., że firma, która w lutym zatrudniała ok. 738 000 osób, "podejmuje kroki w celu obniżenia kosztów w roku podatkowym 2024 i później, przy jednoczesnym dalszym inwestowaniu w  działalność i naszych ludzi".

Sytuacja na rynku pracy powinna zacząć poprawiać się w trzecim kwartale br.

ZOBACZ RÓWNIEŻ