7 krajów sprawdza czy giełda kryptowalut Binance dopuściła się prania pieniędzy

Czy Binance prała pieniądze? / Fot. Binance
Czy Binance prała pieniądze? / Fot. Binance
Binance to największa na świecie giełda kryptowalut. W zeszłym miesiącu została objęta dochodzeniem amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości i Urzędu Podatkowego. Zarzuty: pranie pieniędzy i przestępstwa podatkowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niedawno pisaliśmy, że Wielka Brytania chce zakazać inwestowania w kryptowaluty na Binance. Financial Conduct Authority (FCA), czyli Urząd ds. Postępowania Finansowego, orzekł że firma nie może prowadzić "działalności regulowanej" w Wielkiej Brytanii. Poradził również ludziom, aby uważali na reklamy obiecujące wysokie zwroty z inwestycji w kryptowaluty. 

Sprawdź: Jak obniżyć podatek w firmie typu JDG

Wielka Brytania nie mogła jednak całkowicie zablokować Binance, ponieważ giełda nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii. FCA przede wszystkim oczekiwało rejestracji, a giełda tego nie zrobiła. Stanęło na razie na tym, że na stronie internetowej Binance musi wyświetlać komunikat, że "nie może podejmować żadnej regulowanej działalności w Wielkiej Brytanii i działa bez żadnej formy brytyjskiego zezwolenia, rejestracji ani licencji". Komunikat ten giełda powinna wyświetlać wszystkim internautom, którzy trafiają na stronę w Wielkiej Brytanii.

Obecnie mamy już siedem krajów, które występują przeciwko Binance. To odpowiednio Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Singapur, Japonia, Niemcy, Kanada, a ostatnio również Kajmany, gdzie Binance ma zarejestrowaną swoją siedzibę. Dla przykładu Singapur, kraj z jednymi z najostrzejszych przepisów dotyczących kryptowalut, poinformował, że "dołącza do obaw związanych z Binance w ramach globalnej kontroli regulacyjnej firmy". Banki centralne i politycy są zaniepokojeni coraz większym rynkiem kryptowalut, ponieważ tracą kontrolę nad finansami obywateli. Nie ma jeszcze dowodów na to, aby Binance faktycznie prała pieniądze, niemniej naciski ze strony dinozaurów rynku finansowego są coraz większe. 

Zobacz: BLIK w Messengerze

Binance to bardzo rozbudowana grupa firm, niemniej sama giełda kryptowalut jest największa na świecie i pozwala inwestować w ponad 350 różnych kryptowalut. Ma też własną monetę Binance Coin. 

Binance założyli Changpeng Zhao oraz Yi He w 2017 r. Wcześniej dyrektor generalny Changpeng Zhao prowadził firmę Fusion Systems w Szanghaju, która zbudowała systemy transakcyjne dla brokerów. 

Obecnie giełda Binance ma zdecydowanie duży wpływ na rynek, a jednocześnie stara się zachować maksymalną niezależność i unika powiązań z rządami i bankami. Z tego powodu jest stale krytykowana i musi radzić sobie z wieloma naciskami. Jeśli ktoś inwestuje na Binance, na razie nie ma powodów do obaw, niemniej powinien regularnie śledzić wiadomości dotyczące giełdy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ